fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: Белгија

Во Фламанскиот регион во Белгија е предложено намалување на возраста за гласање на 16 години

Во Фламанскиот регион во Белгија е предложено намалување на возраста за гласање на 16 години на локалните избори, јавува Анадолија, пренесе МИА. Предлогот доставен до Регионалниот совет од страна на ...

Петровска во Врховната сојузничка команда на НАТО во Монс, Белгија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната сојузничка команда на НАТО и се сретна со нејзиниот командант, генералот Кристофер Каволи и старешините од нашата Армија ...

Претставничкиот дом на Белгија го призна Холодомор како геноцид врз украинскиот народ

Претседателот Володимир Зеленски му се заблагодари на Претставничкиот дом на Парламентот на Белгија за признавањето на Холодомор од 1932-1933 година како геноцид врз украинскиот народ, пренесува Укринформ. „Историско гласање во ...

Во Белгија конфискувани околу четири тони кокаин

Белгиската полиција откри и заплени приближно четири тони кокаин во градот Равелс, во близина на границата со Холандија. Дрогата е пронајдена откако двајца холандски државјани, од претходно познати на полицијата, ...

Фото/ Wikipedia commons

Анкета: Мнозинството во Белгија се за авторитарно владеење

Педесет и два отсто белгиски граѓани се изјаснуваат за авторитарно владеење и отфрлање на демократските институции, покажуваат податоците од социолошката студија претставена во локалните медиуми, пренесе БТА. Меѓу ова мнозинство, 89 отсто поддржуваат враќање на смртната казна. Се прецизира дека уделот ...

Претседателот Пендаровски во посета на Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО, каде оствари средба со Врховниот командант, генерал Кристофер Каволи. Во рамки на ...

Две девојки починале од предозираност со дрога на фестивалот Tomorrowland

Две девојки починале од предозираност со дрога за време на фестивалот Tomorrowland, еден од најголемите фестивали за електронска музика во светот, јавува белгискиот јавен сервис ВРТ, но информацијата не е ...

epa06615769 European flags in front of European commission headquarters , also called Berlaymont Building reflected in European council building in Brussels, Belgium, 20 March 2018.  EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Белгија воведе давачка за новинарите кои известуваат од самитите на ЕУ

Белгиските власти воведоа давачка од 50 евра за безбедносни проверки на новинарите кои известуваат од самитите на Европската унија. Давачката се однесува само на новинарите кои постојано живеат во Белгија, ...

Белгиските власти спречиле терористички напад во Франција

Белгиските власти во текот на изминатиов викенд спречиле нов терористички напад во Франција, при полициска операција спроведена во источните предградија на Брисел. Како што објавија денеска белгиските медиуми повикувајќи се ...

Еко недела: „На Охрид му требаш!“

Првата недела од jули невладината организација „Охрид SOS“ и ЗУМД Такт ја одбележаа како „Еко недела“ во Охрид, преку активности и работилници за подигнување на еколошката свест кај младите. Според ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER