fbpx
Фото преземена од платформата X на Марко Ѓуриќ
Фото- принтскрин на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски
Фото: Б. Јордановска, ЦИВИЛ
Стојан Андов
Фото: МИА

Tag: Белгија

Фото: СЕП

Маричиќ – Лабиб: Наша цел е со поддршка на белгиското претседателство да се доближиме чекор поблиску до ЕУ

Решителност за продлабочување на соработката во различни сектори, реформи на демократски принципи, раст и развој на државите членки заедно со земјите кандидати од Западниот Балкан, како и реализација на проширувањето ...

Белгија в среда ќе решава за поддршка на кандидатурата на Рејндерс за генерален секретар на Советот на Европа

Владата на Белгија в среда ќе решава дали да ја поддржи кандидатурата на еврокомесарот за правда, Белгиецот Дидие Рејндерс за нов генерален секретар на Советот на Европа, објави белгискиот весник ...

Фото: defence-blog.com

Германија испрати нов пакет воена помош за Украина, два Ф-16 од Белгија за обука на украински пилоти

Најновата западна поддршка за борбата на Украина против руските агресори се состои од  пакет воена помош од Германијакој кој вклучува ракети за противвоздушна одбрана, борбени возила на пешадија, радари, камиони ...

Белгија испраќа уште 300 војници во Романија за поддршка на силите за брза реакција на НАТО

Белгија наредните денови ќе испрати 300 војници за поддршка на силите за брза реакција на НАТО во Романија. Мисијата на белгиските војници е една година. Белгиската група вклучува пешадија со ...

Во Фламанскиот регион во Белгија е предложено намалување на возраста за гласање на 16 години

Во Фламанскиот регион во Белгија е предложено намалување на возраста за гласање на 16 години на локалните избори, јавува Анадолија, пренесе МИА. Предлогот доставен до Регионалниот совет од страна на ...

Петровска во Врховната сојузничка команда на НАТО во Монс, Белгија

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната сојузничка команда на НАТО и се сретна со нејзиниот командант, генералот Кристофер Каволи и старешините од нашата Армија ...

Претставничкиот дом на Белгија го призна Холодомор како геноцид врз украинскиот народ

Претседателот Володимир Зеленски му се заблагодари на Претставничкиот дом на Парламентот на Белгија за признавањето на Холодомор од 1932-1933 година како геноцид врз украинскиот народ, пренесува Укринформ. „Историско гласање во ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER