fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Белград

Европскиот совет го усвои заклучокот за Дијалогот Белград – Приштина

Во заклучоците од првиот ден од Самитот, лидерите на Еверопска Унија го поздравија договорот за патот кон нормализација на односите постигнат од Белград и Приштина, како и анексот за имплементација, што беше ...

Борел: Договорот меѓу Србија и Косово мора да се спроведе, нема избор

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел денеска во Брисел изјави дека Охридскиот договор меѓу Косово и Србија е целина што мора да се спроведе и оти е залуден секој обид договорот да се доведе во ...

Фото: миа.мк

Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина, повика да се работи на неговото спроведување

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го поздрави договорот меѓу Белград и Приштина „на патот кон нормализација на односите“ и нагласи дека страните мора да работат „брзо“ и „со добра ...

Совет на амбасадори: Охридската средба е значен влог за стабилноста на регионот

Советот на амбасадори, кој најголемиот дел од својата програмска определба ја посветува на иницирањето идеи на добра воља за целосна стабилизација на регионот на Западен Балкан и негова побрза интеграција ...

Gabriel Escobar

Ескобар: Договорот од Охрид е правно обврзувачки, иако не е потпишан

Специјалниот пратеник на Стејт департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека договорот постигнат во Охрид пред два дена е чекор кон нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина ...

ОБСЕ го поздрави напредокот во дијалогот меѓу Белград и Приштина

о средбата на високо ниво во рамките на дијалогот Белград-Приштина одржана викендов меѓу претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти во Охрид, потпретседателот на Парламентарното собрание ...

НАТО: Ги поздравуваме новите чекори на Белград и Приштина и повикуваме на понатамошен напредок

Заменик генералниот секретар на НАТО Мирчеа Џоана денеска ги поздрави новите чекори што Белград и Приштина ги преземаат на патот кон нормализација на односите и повика на натамошен напредок. Џоана ...

„Црно собрание“ испорачаа скопски андерграунд рокенрол во Домот на младината среде Белград

Настапот на рок бендот „Црно собрание“ составен од ученици од скопското средно училиште „Никола Карев“ беше проследен со овации од белградската публика. На концертот БГ ИНВАЗИЈА кој синоќа се одржа ...

Скопското „Црно собрание” вечерва на концертот БГ ИНВАЗИЈА во култниот Дом на младината во Белград

Со вечерашниот концерт во Домот на младината во Белград се обновува традицијата на проектот БГ ИНВАЗИЈА што прв пат е одржан во 1992 година, а произлегува од натпреварот на бендовите ...

Фото: миа.мк

Лајчак: Преземените обврски мора да се исполнат, приоритет е двете страни да се договорат за предлогот на ЕУ

Специјалниот претставник на Европската унија за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави дека Бриселскиот договор е ратификуван од косовскиот Парламент – „со тоа станува меѓународна правна обврска за ...

Page 5 of 9 1 4 5 6 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER