fbpx

Tag: Белград

Кнез Михајлова во Белград (Foto: Wikimedia Commons)

БГНЕС: Белград се вклучи во пропагандата против уставните измени во Македонија

Српската државна телевизија РТС  отворено се вклучи во пропагандата против уставните измени во  Македонија кои се задолжителен услов за почеток на преговори во Скопје за членство во ЕУ, пишува денес ...

Бјелогрлиќ: Протестите ми дадоа надеж за мојот град – повторно го видов тој бунтовен Белград од деведесетите

Актерот, режисер и продуцент Драган Бјелогрлиќ, чиј филм „Чувари на формулата“ ќе биде прикажан и на фестивалот во Локарно, за „Недељник“ отворено зборуваше за нападите врз него и неговото семејство, ...

Во Белград одржан шестиот протест „Србија против насилството“ со најава за радикализација на следниот
Фото: МИА

Во Белград одржан шестиот протест „Србија против насилството“ со најава за радикализација на следниот

Во Белград се одржа шестиот масовен протест „Србија против насилството“ со учество како и минатите недели на десетици илјади граѓани, со фокус на протестот на образованието, јави дописникот на МИА ...

Во Белград од 18:00 часот пред Собранието на Србија ќе се одржи петтиот протест „Србија против насилството“, точно еден месец откако 13-годишник уби девет ученици и чувар во основното училиште „Владислав Рибникар“ во главниот град на Србија./Фото: МИА

Во Белград денеска ќе се одржи петтиот протест „Србија против насилството“

Во Белград од 18:00 часот пред Собранието на Србија ќе се одржи петтиот протест „Србија против насилството“, точно еден месец откако 13-годишник уби девет ученици и чувар во основното училиште ...

Почна нов голем протест „Србија против насилство“, демонстрантите ќе направат обрач околу РТС

Денеска се одржува нов протест против насилството во Белград, само еден ден откако српскиот претседател Александар Вучиќ вчера донесе луѓе со автобуси од цела Србија во Белград, вклучително и неговите ...

Фото: Скриншот

Нова престрелка во Белград: Ранети две лица, од кои едниот е 21-годишен македонски државјанин

Две лица се ранети во претрелка која се случи синоќа во Белград, на Врачар, од кои едното лице е 21-годишниот македонски државјанин Д.Л. за кој медиумите пишуваат дека бил случајно ...

Фото: ЕПА

Во Белград повеќе десетици илјади граѓани по третпат на протест „Србија против насилството“, блокиран мостот Газела

Во Белград во 18 часот како што најавија од проевропската опозиција по трет пат се одржува масовен протест со учество на повеќе десетици илјади граѓани, кој се одржуваат по повод ...

Во Белград вечерва нов, трет, протест „Србија против насилството“

Протестот „Србија против насилството“, на кој повика проевропската парламентарната опозиција, денеска по трет пат ќе се одржи пред српското Собрание, со почеток во 18 часот, пренесе МИА. На протестот засега ...

Фото: Wikimedia commons

Аеродромите во Белград и Скопје – „жешки точки“ за трговија со луѓе и шверц на мигранти и дрога

Балканските аеродроми, особено во Белград и Скопје, се регионални центри за трговија со луѓе и шверц на мигранти и дрога, се предупредува во новиот извештај на Глобалната иницијатива против транснационалниот ...

Притест во Белград. Фото: скриншот

За време на протестот во Белград граѓаните ги вклучија мобилните телефони за да го „вклучат светлото во Србија“

За време на протестот „Србија против насилството“, нешто по 20 часот, кога почна да се стемнува, граѓаните спонтано ги вклучија мобилните телефони за да го „вклучат светлото во Србија“, а ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER