fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Брисел

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, во пресрет на најголемата регионална агробизнис конфренција „Grow up - Силата на земјата“ во Србија, Фото:  МИА

Министерот Николовски во Брисел на билатерални средби за Поглавје 11 – Земјоделство и рурален развој

Делегација на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) предводена од министерот Љупчо Николовски, оваа недела во Брисел ќе одржи повеќе билатерални средби помеѓу Европска Комисија и Северна Македонија, за ...

Во Брисел започна скрининг состанокот за Поглавје 15 – Енергетика и Поглавје 21 – Трансевропски мрежи

Во Брисел денеска започна билатералниот скрининг состанок за Поглавје 15, „Енергетика“ и Поглавје 21,  „Трансевропски мрежи“, кои се дел од Кластерот 4 „Зелена агенда и одржлива поврзаност“. Состанокот, како што ...

Османи: Заедничкиот пристап на НАТО и ЕУ во Западен Балкан клучен за регионалната стабилност

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во рамки на работната посета на Брисел. На средбата стана збор за актуелните безбедносни предизвици, ...

Во Брисел денеска пресуда за терористичките напади во 2016 година

Во Брисел денеска се очекува поротата да ја донесе пресудата за најсмртоносниот мирновременски напад во Белгија - самоубиствените напади во 2016 година на бриселскиот аеродром и фрекфентната метро станица во ...

Маричиќ: Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ во Брисел дознаа што е реално, а што не од нивните предлози за уставните измени

„Опозицијата овие денови е во Брисел, таму се среќава со претставници на Европската народна партија, но и со претставници на институциите на ЕУ. По нашите информации тие добиле јасни пораки ...

Министерка за одбрана, Славјанка Петровска, денеска во Брисел непосредно пред почетокот на состанокот на Северноатлантскиот совет на ниво министри за одбрана/Фото: Министерство за одбрана

Петровска до младите: Вие сте нашата иднина, бидете активни и вклучени во гео-политичкиот дијалог

Министерка за одбрана, Славјанка Петровска, денеска во Брисел непосредно пред почетокот на состанокот на Северноатлантскиот совет на ниво министри за одбрана, се сретна со група на студенти од Северна Македонија ...

Вучиќ и Курти се сретнаа во Брисел, усвоена Декларацијата за исчезнатите лица

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска на почетокот на средбата во Брисел ја прифатија изјавата за исчезнатите лица како дел од дијалогот за нормализација на односите. ...

Фото: СЕП

Маричиќ: Да ги исполниме задачите и да продолжиме со земјите кои преговараат со ЕУ на патот кон членство

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во Брисел се сретна со Сајмон Мордју, советникот за надворешна политика на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, на која разговараа за европската перспектива ...

Фото: МИА

ЕУ: Вучиќ и Курти го потврдија доаѓањето во Брисел на 2 мај

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти го потврдија доаѓањето на новата рунда од бриселскиот дијалог на 2 мај, соопшти Европската служба за надворешни работи, пренесува ...

Спасовски-Валадас од Брисел: Заеднички ги имплементираме најдобрите европски практики во полициското работење со Европскиот полициски синдикат

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во рамки на работната посета на Брисел, оствари билатерална средба со претседателот на Советот на Полициските синдикати на Европа,  Рикардо Валадас. Изразувајќи го задоволството ...

Page 2 of 12 1 2 3 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER