fbpx

Tag: Брисел

Фото: ДПА

Земјите-членки на ЕУ сакаат повеќе да се фокусираат на менталното здравје

Земјите членки на ЕУ сакаат да водат поголема грижа за менталното здравје на своите граѓани. Земјите се согласија да обезбедат пристап до навремена, ефективна и безбедна грижа за менталното здравје, ...

Фото: МИА

Во Брисел започна состанокот за билатералниот скрининг за Поглавјето 12

Денеска на првиот ден од петдневниот билатерален скрининг состанок со Европската Комисија, за усогласеноста на македонското законодавство со европското, што се одржува во Брисел, Белгија, воведно обраќање имал директорот на ...

Фото: миа.мк

Фон дер Лајен: Се соочуваме со големи предизвици кои не засегаат сите и бараат наша соработка

Пред 18 дена грозоморниот терористички напад на Хамас врз Израел предизвика уште поголем конфликт и страдање во регионот, русија води империјалистичка агресивна војна против нејзиниот помал демократски сосед Украина, ние ...

Фото: Агротим

Во Брисел и денеска тема Македонскиот аграр гледан од европска перспектива

ЛЕНЧЕ НИКОЛОВСКА Брисел – Билатерална скрининг средба за Поглавје 11 – Земјоделство и Рурален развој. Во салата на Европската Комисија и денеска тема е македонскиот аграр, гледан од европска перспектива. ...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, во пресрет на најголемата регионална агробизнис конфренција „Grow up - Силата на земјата“ во Србија, Фото:  МИА

Министерот Николовски во Брисел на билатерални средби за Поглавје 11 – Земјоделство и рурален развој

Делегација на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) предводена од министерот Љупчо Николовски, оваа недела во Брисел ќе одржи повеќе билатерални средби помеѓу Европска Комисија и Северна Македонија, за ...

Во Брисел започна скрининг состанокот за Поглавје 15 – Енергетика и Поглавје 21 – Трансевропски мрежи

Во Брисел денеска започна билатералниот скрининг состанок за Поглавје 15, „Енергетика“ и Поглавје 21,  „Трансевропски мрежи“, кои се дел од Кластерот 4 „Зелена агенда и одржлива поврзаност“. Состанокот, како што ...

Османи: Заедничкиот пристап на НАТО и ЕУ во Западен Балкан клучен за регионалната стабилност

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во рамки на работната посета на Брисел. На средбата стана збор за актуелните безбедносни предизвици, ...

Во Брисел денеска пресуда за терористичките напади во 2016 година

Во Брисел денеска се очекува поротата да ја донесе пресудата за најсмртоносниот мирновременски напад во Белгија - самоубиствените напади во 2016 година на бриселскиот аеродром и фрекфентната метро станица во ...

Маричиќ: Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ во Брисел дознаа што е реално, а што не од нивните предлози за уставните измени

„Опозицијата овие денови е во Брисел, таму се среќава со претставници на Европската народна партија, но и со претставници на институциите на ЕУ. По нашите информации тие добиле јасни пораки ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER