fbpx
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Берлин

Средба на Шолц, Туск и Макрон во Берлин за поддршка на Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Берлин ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон, по несогласувањата меѓу лидерите поради разликите во мислењата околу поддршката за Украина. Ним ќе им ...

Во Германија ќе се одржат мировни разговори помеѓу Ерменија и Азербејџан

Министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан треба да одржат мировни разговори во Берлин оваа недела, соопштија двете министерства, во обид да се реши повеќедеценискиот конфликт меѓу кавкаските земји. ...

Foto: Wikimedia Commons

Руски и советски знамиња забранети утре во Берлин на Денот на победата

Руските и советските знамиња ќе бидат забранети утре во близина на советскиот споменик во центарот на Берлин, соопшти Вишиот управен суд на германската престолнина. Вишиот суд на тој начин ја ...

Руската машинерија за лажни вести не застанува – реклама за Леопард тенковите наводно прикажана на билборд во Берлин

Руската пропаганда фалсификуваше реклама на најпознатиот светлечки билборд во главниот град на Германија, Берлин. Државните медиуми на Кремљ, руските канали на телеграм и проруските профили на твитер споделуваат видео наводно ...

Николовски: Заеднички да работиме и соработуваме подобрувајќи ги земјоделските и прехранбени производи, овозможувајќи на целото население здрава и безбедна храна достапна за сите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со делегација на министерството денес учествува на 15-тата Берлинска Конференција на министрите за земјоделство, која се одржува во рамки на меѓународниот ...

Берлин бара Анкара да објасни зошто го затворила германското училиште

Германската амбасада во Анкара побара од Турција да го објасни затворањето на германско училиште во Измир. - Филијалата на училиштето на германската амбасада беше затворена на 29 јуни од локалните служби ...

Поетесата Наташа Сарџоска на Меѓународен поетски фестивал во Берлин

Авторката Наташа Сарџоска вечер ќе настапи на Деветиот Меѓународен поетски фестивал во Берлин во Академијата за Уметности на покана од берлинската Куќа на поезијата. Таа ќе изведе поетско-музичко-сценски перформанс, придружувана ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER