fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: Холандија

20 членки на НАТО досега изразија поддршка за Руте за нов генерален секретар на НАТО

САД, Велика Британија, Франција и Германија денеска го поддржаа холандскиот премиер во заминување Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг како следен генерален секретар на НАТО, ставајќи го во силна ...

Што си кажаа холандскиот амбасадор Коп и лидерот на ДУИ, Ахмети?

Амбасадорот на Холандија, Дирк Јан Коп, денеска се сретна со лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети. Според соопштението од амбасадата, Амбасадорот му порачал дека политичкото влијание врз ...

Фото: МИА

Пет поуки од изборите во Холандија

Завчерашните парламентарни избори во Кралството Холандија, резултираа со изненадувачки исход во кој крајно десничарската „Партија на слободата„ на Геерт Вилдерс обезбеди победа на изборите. Во анализите на МИА, од изборите ...

Фото: МИА

Парлементарни избори во Холандија: Политичка неизвесност по крајот на ерата на Марк Руте

По четири последователни мандати на Марк Руте, Холандија денеска се упати на предвремени парламентарни избори, кои би можеле да отворат нова страница на домашната политичка сцена. Во услови на фрагментација ...

Холандија: Гори брод со 3.000 автомобили, екипажот скокнал во морето за да се спаси, има и жртви

Холандската крајбрежна стража информираше дека во пожар што избувнал на товарниот брод „Fremantle Highway“, што пловел под панамско знаме едно лице загинало, а неколку се повредени, пренесе Ројтерс. Во моментот ...

Падна холандската Влада

Премиерот на Холандија, Марк Руте синоќа соопшти дека неговата коалициска Влада поднесува оставка поради непомирливите разлики за имиграциската политика, пренесува МИА. - Вечерва, за жал, дојдовме до заклучок дека разликите ...

Зеленски: Холандија го призна Холодомор како геноцид врз Украинците

Претставничкиот дом на Холандија, Долниот дом на парламентот, го призна Холодомор како геноцид врз украинскиот народ, изјави денеска претседателот на Украина, Володимир Зеленски, пренесува МИА. Холодомор е голем глад што ...

Од следната година мобилните телефони забранети во холандските училници

Мобилните телефони, таблетите и паметните часовници ќе бидат во голема мера забранети во училниците во Холандија од 1 јануари 2024 година, објави денеска холандската Влада, која настојува да го ограничи ...

ЕУФОР подготвен да интервенира во БиХ во случај на илегално отцепување

Во случај на незаконско отцепување на еден од потписниците на Дејтонскиот договор, ЕУФОР, согласно мандатот на Обединетите нации, доколку активностите на ОХР не се доволни, ќе интервенира и ќе го ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER