fbpx

Tag: Груевски

Фото: Рацин.мк

Отсекогаш ВМРО-ДПМНЕ декларативно е за ЕУ и НАТО, но во праксата сѐ прави спротивно

Повеќе од 30 години, ВМРО-ДПМНЕ и нивните претставници декларативно се изјаснуваат дека се за НАТО и членство во ЕУ, но активностите кои ги преземаат и нивното политичко делување никако не ...

Банана продукција, Милкман Продакшн и Милчо Манчевски – гаранција за успех на филм или тезга за големи пари?

СОЊА ТАНЕСКА Постојат истражувања кои укажуваат кои филмови, како и зошто влијаат врз промоцијата на културата на една земја, и имаат голема гледаност. Добар дел од нив се адаптирани приказни од ...

Мицкоски е неуспешен ученик на Груевски и заложник на Апасиев, велат од СДСМ

-Христијан Мицкоски исплашен за својата фотелја, продолжува да пласира едни исти лаги во кои веќе не верува ни членството на неговата партија. -Дејствувајќи против интересите на граѓаните и државата, мешајќи ...

Што може Македонија да научи од апсењето на мафијашот од Италија: „Исушете им ја водата во која пливаат!“

СОЊА КРАМАРСКА Немаше медиум во светот кој не објави, на ударно место, дека е уапсен италијанскиот мафиозо Матео Месина Денаро. Веселите, стари, добри Италијани побрзаа да дадат поддршка на социјалните ...

Чупеска: Едно општество за сите е многу благородна идеја, за жал не може да добие таква видливост поради етнонационализмот присутен и во македонскиот и во албанскиот блок

Едно општество за сите и интеркултурализам е многу благородна идеја, за жал не може да добие таква видливост поради етнонационализмот присутен и во македонскиот и во албанскиот блок, а оваа ...

(2023) Сценарио 4/8: ВМРО-ДПМНЕ се распаѓа

ЏАБИР ДЕРАЛА Линк до СЦЕНАРИО 1/8 | Линк до СЦЕНАРИО 2/8 | Линк до СЦЕНАРИО 3/8 Годината е исполнета со силни турбуленции, продлабочена политичка криза и жесток медиумски судир меѓу поранешниот и актуелниот ...

Mуратов: Да немаме смешни моменти како таа Мијалков да не можат да го донесат во судница поради датумот

„Имавме турбулентна 2022 година, не само на полето на дезинформации туку воопшто во целокупниот живот. Токму затоа јас би спомнал само неколку примери за да го освежиме сеќавањето на граѓаните ...

Марјан Забрчанец

Две години после нападот врз Капитол Хил, 6 јануари уште повеќе мириса на 27 април

МАРЈАН ЗАБРЧАНЕЦ Напад врз домот на демократијата, спречување мирен трансфер на власта, странски интервенции врз демократски држави, насилство, крв, трауми, партиски челници како организатори – ова се сличностите меѓу насилниот ...

Page 1 of 22 1 2 22

CIVIL MEDIA NEWSLETTER