fbpx

Tag: извештај

epa06024348 A view outside of the Paul-Henri Spaak (PHS) building at the European Parliament in Brussels, Belgium, 12 June 2017. The Paul-Henri Spaak building is 24 years old and its management wants to tear it down and build a new one for nearly half a billion euros. This building includes the 'Hemicycle' and the President's office.  EPA/STEPHANIE LECOCQ

Европскиот парламент повикува на национален консензус за евроинтеграциите со цел исполнување на целта – подготвеност за членство до 2030

Европскиот парламент го објави Извештајот-резолуцијата на бугарскиот европратеник Илхан Ќучук за Северна Македонија, изработен по извештајот на Европската комисија, во кој се поздравува континуираната посветеност на Северна Македонија за интеграција ...

Извештај на Стејт департментот за верските слободи во Северна Македонија

Годишниот извештај на Стејт департментот за состојбата со почитувањето на верските слободи во светот, во делот за Северна Македонија ја нотира законската измена усвоена од Парламентот за забрана на регистрација ...

Ставен крај на систематскиот напад на слободата на медиумите, Македонија на високото 38 место според „Репортери без граници’

Северна Македонија е рангирана на 38. Место од вкупно 180 земји во светот според Глобалниот индекс за слободата на медиумите на „Репортери без граници“. Земјава бележи скок од 19 места ...

Извештај на ДЗР: Планските региони и понатаму не се подеднакво развиени

Стратегијата за регионален развој 2021-2031 година е донесена со задоцнување, врз основа на проценка за населението, која отстапува од резултатите од Пописот, а политиките за рамномерен регионален развој не ги ...

Фото: Двајца руски полицајци стојат пред вратата на Меморијалната канцеларија во Москва, Русија, вторник, 21 март 2023 година. Руските власти во вторникот извршија рација во домовите и канцелариите на повеќе застапници за човекови права и историчари со истакнатата група за права Меморијал која победи на Нобелова награда за мир/ US Mission OBSE

Руските власти започнаа политички мотивирано судење на опозиционерот Кара-Мурза поради критика на војната во Украина

Развојот на ситуацијата во Русија продолжува да ја демонстрира поврзаноста помеѓу репресијата на Кремљ дома и неговата брутална агресија против Украина, стои во последниот извештај на Мисијата на САД во ...

Државната комисија за спречување на корупцијата го усвои Извештајот за работата за 2022 година

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната 84. седница одржана преку платформата „Зум“ ги усвои Годишниот извештај за работата на Комисијата за 2022 година и Годишниот извештај за ...

Полиграф: Кој шири невистини дека во последниот извештај на Фридом Хаус „Паѓаме на степенот на демократијата“?

На 13.03.2023, Во емисијата на Радио Лидер „Еспресо со Златев и Боцевски“, пратеникот Драган Ковачки изјави дека сме паднале на листата од последниот извештај на Фридом Хаус за демократија: „Еве ако сме демократија, ...

Фото: Укринформ

ISW: Русија не може да издржи повеќе големи офанзивни операции

Русија не покажува капацитет да одржи повеќе големи офанзивни операции, се наведува во извештајот на американскиот Институт за проучување на војната (ISW), пренесува Укринформ. Аналитичарите веруваат дека руските одлучувачки офанзивни операции ...

Украина го проучува извештајот на Хјуман Рајтс Воч за противпешадиски мини, нагласува дека целосно ги спроведува своите меѓународни обврски

Украина го нотираше Извештајот на Меѓународната невладина организација Хјуман рајтс воч (ХРВ), кој ќе биде соодветно проучен од надлежните органи на Украина, соопшти Министерството за надворешни работи на Украина. Украина, ...

Откриено е што треба да направат македонските граѓани за да бидат фини како Финците, најсреќниот народ на светот во 2022 година

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Во 2011 година, Обединетите нации (ОН) ја прифатија филозофијата на бруто националната среќа како „фундаментална цел на човештвото“ и како „нова економска парадигма“. Оттогаш, под покровителство на ОН се мери степенот на среќа ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER