fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: Македонија

Фон дер Лајен: ЕУ со пакет од 6 милијарди евра ќе ги помага реформите на земјите од Западен Балкан

Европската унија планира да им помогне на земјите од Западен Балкан во спроведувањето на реформите неопходни за интеграција во богатиот блок со инвестиција од 6 милијарди евра, изјави во Скопје ...

Османи: Северна Македонија не смее да го пропушти возот за ЕУ

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи учествуваше на дебата, организирана од страна на Институтот БИРС, што се одржа со студентите на Државниот универзитет ...

Заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис во посета на Северна Македонија

Во рамки на турнејата низ земјите од Западен Балкан, заменик министерот за надворешни работи на Украина, Јевген Перебијнис денеска престојуваше во работна посета на Република Северна Македонија, каде што одржа ...

Нема веќе невидливи граѓани, сега сите имаат пристап до социјална, здравствена и друга поддршка

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Новите закони за престојувалиште и живеалиште, за лична карта и за матична евиенција значат целосно решавање на бездржавјанството во Република Северна Македонија и пристап до социјални и здравствени ...

Пендаровски: Со измените на Кривичниот законик, Груевски не се враќа во Македонија

Со последните измени на кривичниот законик, Никола Груевски нема да се врати во Македонија, тврди претседателот на државата, Стево Пендаровски во интервју за Гласот на Америка на македонски, прашан по ...

Свечља: Заеднички гранични премини меѓу Косово и Северна Македонија, само една пасошка контрола

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља, тврди дека од денеска Косово и Северна Македонија ќе имаат заеднички гранични премини, односно само една пасошка контрола. Свечља на својот фејсбук-профил ...

Дачиќ: Нашите земји се определени за дополнително зајакнување на односите за попросперитетна иднина на граѓаните

Денешниот аеромитинг на кој покрај македонската и српската авијација учествуваат и цивилното и военото воздухопловство од Република Италија, Република Грција и други земји е јасен показател за интересот на државите, ...

Во Пентагон средба Петровска – Карлин: Силен интензитет на македонско – американската одбранбена соработка

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Пентагон имаше средба со Мара Карлин, вршител на должноста заменик-потсекретар за одбрана на САД за одбранбена политика. На средбата со Карлин, министерката посочи ...

Прес-конференција на  Бујар Османи и Михаел Рот (Фото: Цивил)

Рот: Пратениците побрзо да гласаат за уставни промени, луѓето се нетрпеливи

Германскиот пратеник Михаел Рот на заедничка прес-конференција со министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ги повика пратениците во македонското Собрание да гласаат за уставните измени набрзо за земјата да ...

Page 2 of 187 1 2 3 187

CIVIL MEDIA NEWSLETTER