fbpx

Tag: Македонија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи (фото извор: МНР)

Северна Македонија од 1 јули го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што се одржува во Будва. Состанокот ...

Маричиќ: ЕУ интеграцијата е пат кој одговорно и свесно го избраа македонските граѓани

Европската интеграцијата е пат кој свесно и одговорно го бираме, бидејќи тоа е потребно за стабилност и прогрес на државата, за видливи реформи на внатрешен план, кои ќе дадат позитивна ...

Ковачевски - Мелони телефонски разговор (Фото: Влада)

Телефонски разговор Ковачевски – Мелони: Воздушната НАТО патрола над нашето небо ќе ја реализира Италија, имаме целосна поддршка за евроинтеграциите

Премиерот Димитар Ковачевски, во телефонски разговор со италијанската колешка Џорџија Мелони, разговараше за повеќе актулени прашања за нашата држава и за регионот. Во фокусот на телефонскиот разговор меѓу Ковачевски и ...

СДА Македонија: Опозицијата да ги прифати апелите на домашната демократска јавност и меѓународните стратешки партнери за продолжување на евроатлантскиот пат на земјата

Странка на демократска акција на Македонија (СДА) ги повика сите политички чинители, посебно опозициските пратеници, да покажат одговорност и да ја препознаат шансата за Северна Македонија да ја исполни својата ...

Глобализмот на Преспанскиот договор и паранојата од наводното губење на македонскиот идентитет

Луѓето постојано зборуват дека светот станува глобално село, но никој не објаснува што воопшто тоа за нас во оваа земја значи. Можеби визијата за Перспанскиот договор, која денес ја живееме ...

Фото: Укринформ

Стејт департмент: Ние сме силен поддржувач на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ

Западен Балкан денеска е во фокусот на Стејт департментот додека американскиот државен секретарот Ентони Блинкен се подготвува за средба со премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски. Пред состанокот, The Pavlovic ...

Ковачевски на Атлантски Совет: Северна Македонија припаѓа во ЕУ, интеграцијата важна за економско закрепнување

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на работната посета на Вашингтон, се сретна и со членови на бордот на Атлантскиот Совет (Atlantic Council). Како што соопшти владината прес-служба, на средбата на ...

Фото: Влада

Грковска во Њујорк: Нашите стремежи за независност и признаена државност се во директна корелација со еднакви услови за достоинствен живот и развој на секој поединец

Кога зборуваме за 30 години од нашето зачленување во Обединетите Нации не може, а да не зборуваме за периодот на нашето осамостојување. Како студент бев сведок и учествував во процесите ...

Османи-Росвал: Потребни ни се јасни знаци дека проширувањето на ЕУ до 2030 година е возможна мисија

Европското досие на нашата држава и на регионот на Западен Балкан во светло на шведското претседателство со Советот на ЕУ беше во фокусот на денешната средба на министерот за надворешни ...

Page 1 of 182 1 2 182

CIVIL MEDIA NEWSLETTER