fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: МВР

Фото: МИА

Претседателот на Уставниот суд во МВР пријави закани по животот и безбедноста врз уставни судии

Претседателот на Уставниот суд, Дарко Костадиновски, денеска поднесе пријава до Министерството за внатрешни работи, за упатени закани по животот и безбедноста на судии на Уставниот суд. Како што информираат од ...

Синдикатот на полицијата поднесе кривична пријава против Спасовски

Синдикатот на полиција во Македонија до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски. Како што се посочува во соопштението од Синдикатот, пријавата ...

Фото: Фб

Состанок на МВР, ЈО и АНБ: Се преземени сите потребни мерки и активности во врска со оперативната акција – Претседателски и парламентарни избори 2024

 Во врска со претстојните избори денеска во просториите на Министерството за внатрешни работи, министерот Панче Тошковски одржа состанок на кој присуствуваа дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев, директорот на Бирото за ...

Фото: Архива

Приведени 17 припадници на затворската полиција, вработени во КПД Затвор Идризово

Во акција спроведена утрово од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при Министерството за внатрешни работи приведени се 17 припадници на затворската полиција, вработени во КПД Затвор Идризово. ...

МВР поднесе кривична пријава против новинарот Фуркан Салиу, тој повикува меѓународните организации да го следат развојот на ситуацијата

Министерството за внатрешни работи денeска поднесе кривична пријава против новинарот и уредник на ПорталХ Фуркан Салиу. Салиу и уште едно лице се осомничени за спречување службено лице во вршење службено ...

Фото: МИА

Јовановски: Поголема количина на недозволени предмети се откриени при претресите во КПУ Идризово

Поголема кличина на недозволени предмети се откриени при претресите што утрово беа извршени во Казнено поправната установа Идризово со цел  обезбедување доказни материјали, информира за МИА директорот на КПУ Идризово ...

КПУ Идризово (фото: МИА)

Полициска акција во затворот Идризово

Во најголемиот затвор ,,Идризово” во Скопје, денеска (11 април), биле извршени претреси. Од обвинителството ја потврдуваат акцијата, но повеќе детали не откриваат, јавува РСЕ. Од ОЈО велат дека акцијата е ...

(ВИДЕО) Нови снимки од бруталното апсење на новинарот Фуркан Салиу: Не можам да дишам!

ПорталХ објави нова видео снимка од апсењето на новинарот Фуркан Салиу. „Како беше уапсен новинарот на ПорталХ? Како пробаа да ги избришат материјалите и да го одземат телефонот? Како Министерот ...

Апсење на новинарот Фуркан Салиу, Коњаре, 7 април 2024

Бурни реакции по апсењето и тепањето на новинарот Фуркан Салиу: ЦИВИЛ, ЗНМ, Маричиќ, Таравари, Битиќи, СДСМ… МВР се правда со пиштол најден во автомобил

Новинарот и сопственик на ПорталиХ, Фуркан Салиу беше уапсен од специјалната полиција (ЕБР) за време на фудбалски натпревар во Коњаре, кумановско, вчера попладне. Апсењето беше брутално и предизвика бурни реакции ...

Page 1 of 50 1 2 50

CIVIL MEDIA NEWSLETTER