fbpx

Tag: Никола Груевски

Заев дрско ги омаловажи „историските“ придобивки на УЧК и ВМРО-ДПМНЕ!

коментира: ЏАБИР ДЕРАЛА Бујар Османи е видно загрижен. Со право. Овој пат, Заев претера. Овој политичар, Заев, кого новинарот Героски своевремено го нарече Балканскиот Ганди, продолжува со надминување на поделбите ...

Слободна прошетка низ Будимпешта

Обвинителството за организиран криминал денеска соопшти дека ќе го бара фотографот што вчера го сликаше Никола Груевски во Будимпешта. Како Груевски стигна до Унгарија уште се истражува. Обвинителката Вилма Рускоска ...

29 ноември – нови рочишта, новости од Европскиот парламент, ЦИВИЛни активности…

Мнозинството европратеници со исклучок на неколку гласови од Грција и Бугарија, синоќа на дебатата пред гласањето за извештајот за Македонија побараа старт на преговори за членство во ЕУ во јуни, ...

Груевски доби политички азил во Унгарија

„Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија. Во барањето за политички ...

Нема притвор за Мијалков, редовно се појавувал на суд

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на вчерашното гостување на 1ТВ, кажа дека Специјалното јавно обвинителство нема да бара притвор за Сашо Мијалков, кој е еден од обвинетите во случајот „Империја“.  ...

Најчевска: Сè што можеа, а не направија досега е знак дека тие сакаа да побегне

Поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, денеска на својот фејсбук профил се огласи дека деновиве примил закани по неговиот живот и дека заминал во Будимпешта, каде побарал политички азил од ...

Груевски, соочи се!

Господине Никола Груевски, ти пишувам на македонски јазик почитувајќи го правото на обвинетиот да ја слуша пресудата на својот мајчин јазик. Јас сум сега во улога на јавен судија, улога ...

Груевски исчезна, замрзнати фирмите на Камчев

Кривичниот суд го замрзна имотот на осомничените во случајот „Империја“ меѓу кои се бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. Воедно судија на претходна постапка, постапувајќи и по два предлога ...

Page 2 of 30 1 2 3 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER