fbpx
Избори 2024 (фото: ЦИВИЛ)
Фото: Оперативна команда Запад
Фото: миа.мк
Фото: Скриншот

Tag: Никола Груевски

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Силјановска-Давкова и Ванковска, двете лица на монетата за поткусурување на Груевски

ДРАГАН МИШЕВ Следејќи ги слоганите на кампањите на политичките партии кои стојат зад кандидатурите на Силјановска - Давкова и Ванковска во трката за претседател на Република Северна Македонија, во кои ...

Фото: МИА

Застарува ТНТ, измените на КЗ го спасија Груевски од уште 9 години затвор, ќе куртулат и Јанакиески и Трајковски

Одбраната во случајот „ТНТ” денеска од Судечкиот совет на Апелациониот суд Скопје побара одбивателна пресуда поради апсолутна застареност на делото. Во своето излагање на денешната јавна седница во Апелација, адвокатот ...

Никола Груевски (фото извор: ФБ профил)

ВОЈНА НА ЗБОРОВИ – Груевски „резимира“: Мицковски и раководството на партијата сурово, жестоко и неочекувано ме нападнаа и обвинија

ЏАБИР ДЕРАЛА Се разгори војната на зборови меѓу Груевски и највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Груевски не може да го скрие својот гнев, а во своите две објави на социјалните мрежи ...

Артан Груби на настан на ЦИВИЛ. Извор: Архива на Цивил Медиа

Груби: Груевски со измените во Кривичниот законик не може ни да сонува да се врати во Северна Македонија

Првиот вицепремиер Артан Груби смета дека експремиерот Никола Груевски не може ниту да сонува слободен да се врати во државава, бидејќи влијанието на изменетите членови од Кривичниот законик врз обвиненијата ...

Интервју, Марко Видојковиќ: Македонија ја изглодаа скакулците на Никола Груевски

„Македонија има сериозни проблеми, коренот на овие проблеми лежи во нејзиното долгогодишно уништување од режимот на ВМРО ДПМНЕ, овие проблеми не можат да се решат преку ноќ.“ Жестоките долгогодишни напади ...

Владата на Груевски немала пари за „Сенки“ на Милчо Манчевски, па зела кредит од над 40 милиони денари

Владата на Никола Груевски  веднаш по доаѓањето на својата функција во јуни 2006 година одобрила кредит за дофинансирање на филмот „Сенки“ на режисерот милчо Манчевски кој заедно со каматите по ...

Љубиша Николовски

ВМРО-ДПМНЕ да си ја преиспита каузата, „за младите да не бараат друга, во други држави“

ЉУБИША НИКОЛОВСКИ Седат на маса Бугарин, кој подолго време живее во Македонија и „бугараш“ (од)роден Македонец и прават муабет. Бугаринот си зборува на македонски јазик, а бугарашот се мачи да ...

Pastor, vuelva pastor es que ovejas no pueden ser sin te, или како овците го љубат овчарот кој им овозможува да го хранат

АНА ВАСИЛЕВСКА  Чобане врати се!,- покажува анктетата на ИРИ според која македонските граѓани довериле највисок политички рејтинг на Никола Груевски. Зошто воопшто во анкетната листа се нашло името на илегалецот ...

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ја продолжуваат политиката на Груевски за блокада на нашето членство во ЕУ, а Левица е тука со кибритот ако треба да се радикализира

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Вицепремиерот Бојан Маричиќ и главниот преговарач на Северна Македонија во процесот на отворените преговори за членство во ЕУ вели дека „за првпат во нашата историја блокадата е во наши раце, ...

Студија за дезинформациските кампањи во Северна Македонија, објавена од Европскиот парламент

Европскиот парламент ја објави студијата „Мапирање на лажните вести и дезинформации на Западниот Балкан и идентификување начини за борба со нив“ чиј нарачател е, никој друг, туку самиот Генерален директорат за ...

Page 1 of 30 1 2 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER