fbpx
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Ден на победата

Фото: ЦивилМедиа

Маричиќ на Денот на Европа: Компромисите се сила, а не слабост – помирувањето е влог во иднината

Дозволете ми на самиот почеток да ве поздравам и со порака за обединување околу вистинските европски вредности, како единствен предуслов за иднината, да ви го честитам Денот на победата на ...

Foto: Wikimedia Commons

Руски и советски знамиња забранети утре во Берлин на Денот на победата

Руските и советските знамиња ќе бидат забранети утре во близина на советскиот споменик во центарот на Берлин, соопшти Вишиот управен суд на германската престолнина. Вишиот суд на тој начин ја ...

Фото монтажа: Драган Мишев/ Цивил Медиа

Невидена нервоза и параноја владејат во Москва пред парадата на Денот на победата

Кога Владимир Путин (веројатно) ќе излезе на сцената во вторник за да ја одбележи советската победа над нацистичка Германија, на неговиот говор на Црвениот плоштад ќе му претходи турбулентна недела ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER