fbpx
Амбасадорката на Украина и тимот на Амбасадата со знамињата на Украина и Кримските Татари

Tag: Џо Бајден

Бајден разговараше со Нетанјаху и ја повтори загриженоста на Америка поради инвазијата врз Рафа

Претседателот на САД, Џозеф Бајден, денеска во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја повтори загриженоста на САД поради инвазијата врз Рафа, каде што повеќе од милион цивили се ...

Марш на жените во Вашингтон 2017. Фото: Wikimedia commons

Новата кампања на Бајден се фокусира на флертувањето на Трамп со забраната на абортус

Федералното избегнување на абортусот на Трамп предизвикува оган од двете страни Поранешниот претседател Трамп во понеделникот одби да заземе став за потенцијалната федерална забрана за абортус и наместо тоа, призна ...

Бела куќа: Бајден и Нетанјаху, првпат по еден месец, разговараа за развојот на ситуацијата во Појасот Газа

Американскиот претседател Џо Бајден и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху имаа телефонски разговор, прв по повеќе од еден месец, за развојот на ситуацијата во Појасот Газа, особено во Рафа, соопшти вечерва ...

САД испраќаат итна воена помош од 300 милиони долари за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден нареди итна воена помош од 300 милиони долари за Украина во момент Конгресот продолжува да блокира многу поголем пакет помош, соопшти денеска Белата куќа. Денеска, во ...

Американскиот претседател, Џо Бајден (Wikimedia Commons)

Бајден предупредува на опасна ситуација доколку не дојде до прекин на огнот во Газа пред Рамазан

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека е неопходно да се воспостави прекин на огнот во Газа бидејќи ситуацијата ќе стане „многу опасна“ во Израел ако продолжат непријателствата за време ...

Американскиот претседател, Џо Бајден (Wikimedia Commons)

Бајден со лидерите на Конгресот ги разгледа помошта за Украина и заканата од блокада на Владата

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Белата куќа ги прими конгресните лидери и изјави дека е неопходно да се најде решение за финансирање на Владата, истовремено и да се даде ...

Фото; Скриншот

Зеленски не успеа да ги убеди конгресмените во Вашингтон, поради републиканската блокада неизвесна понатамошната помош од САД

Посетата на претседателот Володимир Зеленски на САД на 11-12 декември за да ги убеди членовите на Конгресот да одобрат понатамошна помош за Кијив го остави претседателот главно со празни раце ...

Што навистина изјави, а како манипулативно се пренесува американскиот претседател Бајден

„Американскиот претседател Џо Бајден со нова изјава го потврди вековното размислување на целиот свет дека државниот врв на оваа земја е заинтересиран само да води војни, тврди Фокус во првата ...

Фото: pbs.org

Блинкен и Остин пред сенаторите: Путин ќе победи ако финансирањето на Израел се одвои од Украина

Шефовите на Стејт департментот и Пентагон во вторникот ги предупредија сенаторите дека доколку пратениците одобрат финансирање за Израел, но не и за Украина, рускиот претседател Владимир Путин ќе победи. Како ...

Фото: skynews

Бајден: Хамас и Путин имаат слични цели, сакаат да ги „уништат“ соседните демократии

Американскиот претседател Џо Бајден во обраќањето до нацијата од Овалната соба вели дека Путин и Хамас сакаат да ги „уништат“ соседните демократии. Како што пренесува Скај њуз, ова е само ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER