fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: дипломатија

Александар Николоски, 2014 година (фото извор: јавен профил на Николоски на Фејсбук)

Секој ден, во секој поглед, сè повеќе напредува: Александар Николоски, еден од протагонистите на меѓународниот „кавијар“ скандал

Првиот на листата на црвено-црните за парламентарните избори во 4-тата изборна единица е далеку од дома. Тој просто бега од своите земјаци бидејќи таму не е омилен и не може ...

Ukrainian servicemen ride in an armoured vehicle near Kramatorsk September 5, 2014. Ukraine and pro-Russian rebels agreed a ceasefire on Friday, the first step towards ending fighting in eastern Ukraine that has caused the worst standoff between Moscow and the West since the Cold War ended. REUTERS/Gleb Garanich (UKRAINE - Tags: POLITICS CIVIL UNREST MILITARY CONFLICT)

Украина 364. ден: Нови санкции за Русија од САД и ЕУ; уште еден брутален ден руска агресија; Шпанија и Полска испраќаат воена помош за Украина

Украина е во 364. ден војна, откако Русија изврши целосна инвазија врз земјата.   Ова се главните теми кои го одбележаа денешниот ден. Дипломатија Во Варшава денес Бајден се сретна со лидерите ...

Македонско-бугарските односи во слепа улица: Амбасадори и експерти за излезните решенија

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Цивил Медиа направи една своевидна анкета со поранешни амбасадори, премиери и министри и експерти за меѓународна политика и дипломатија за излезните решенија во која се најдоа македонско-бугарските односи ...

 Новиот ветар од Калето

ЗОРАН ИВАНОВ Задува ново ветре откај Калето. Не толку одамна го испудивме Прибе, на Бејли мандатот му заврши но еве нова извесност за македонската сегашност и за нашата блиска иднина. ...

Совет за безбедност на ОН, 31 јануари 2022

Совет за безбедност на ОН за руско-украинската криза: Остра дебата, сите за дипломатско решение, седницата без заклучоци

После двочасовното заседавање, седницата на Советот за безбедност на ОН за кризата на руско-украинската граница е прекината без заклучоци. Дури не е усвоена ни заедничка изјава. Но присутните имаа прилика ...

Руски тенк (photo source: Wikimedia Commons)

Вести од Источниот фронт

ЏАБИР ДЕРАЛА Светскиот мир виси на конец. Руската армада е на границите на Украина, спремна да ја обнови агресијата започната во 2014 година. Не треба да се биде Магелан, за ...

Џабир Дерала (фото: Биљана Јордановска / ЦИВИЛ)

Што им е работа на шпионите?

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА На крајот на нашите дневни колегиуми во ЦИВИЛ, една наша колешка обично нè прашува дали сакаме да слушнеме некоја „занимливост“. Секогаш има интересни информации кои потоа ги ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER