fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: ДКП

Граѓаните кои живеат во странство до 18 март можат да се пријавуваат за гласање за претседателските избори во ДКП-та

Од 14 февруари тече пријавувањето за гласање за претседателските избори закажани на 24 април годинава на државјаните на Република Северна Македонија кои се на привремена работа или престој во странство, ...

МНР. Фото: Ангел Ангеловски

МНР: Ниту едно ДКП нема инструкции да доставува ноти до земјите на акредитација

Во одговор на медиумските наводи за испратена нота до италијанското МНР, Министерството за надворешни работи информира дека ниту едно дипломатско – конзуларно претставништво на Република Северна Македонија нема добиено инструкција ...

Македонските дипломати го обвинуваат ВМРО-ДПМНЕ за отворена узурпација на власта!

Синдикатот на македонската дипломатска служба (СМДС), во денешното отворено обраќање до евроатлантската заедница, насловено „Неправото не создава право“ („Ex injuria jus non oritur“), ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ за отворена узурпација на власта, ...

Денеска ќе гласаат членовите на избирачките одбори во странство

Во просториите на Државната изборна комисија (ДИК), денеска ќе гласаат 325 членови на избирачките одбори кои ќе го спроведуваат гласањето на предвремените парламентарни избори закажани за недела, 11-ти декември, во ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER