fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)

Tag: Дмитро Кулеба

Фото: МНР на Украина

Дмитро Кулеба: По претстојниот мировен самит, на Русија ќе и биде многу потешко да ги промовира своите меѓународни иницијативи

Густината на меѓународните настани што се случуваат деновиве и планирани за следниот месец им додаде работа на креаторите на политиките, дипломатите и аналитичарите ширум светот. Сепак, предвидувањата за влијанието на ...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба беше домаќин на брифинг во живо со над 160 новинари и уредници од целиот свет

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитро Кулеба, денес беше домаќин на преку 160 новинари и уредници од 65 земји од целиот свет на онлајн брифинг во живо, на кој го ...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

Кулеба: Во јули очекуваме „силен и далекусежен исчекор“ кон членството во НАТО

Шефто на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, денеска изјави дека Кијив очекува „силен и далекусежен исчекор“ кон членството во НАТО на самитот на Алијансата во јули во Вашингтон. -Работиме напорно за ...

Фото: МНР на Украина

(ВИДЕО) Кулеба, МНР на Украина: Не ја повторувајте лагата дека Русија нападнала затоа што Украина сакала да влезе во НАТО – тоа не соодветствува со фактите

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, во видео обраќање за помалку од пет минути докажа со факти дека  двете изјави, кои ги циркулираа руските пропагандисти, дека Русија била ...

Фото: МНР на Украина

Кулеба ги наведува руските прекршувања на договорите постигнати на меѓународните разговори во предходните 30 години

Министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба во објава на Икс наведе седум примери како Русија ги прекршила меѓународните договори постигнати како резултат на преговорите во претходните 30 години To those ...

Амбасадорката на Украина, Лариса Дир

ЛАРИСА ДИР: Украина треба да стане членка на НАТО, водството на рф мора да одговара за злосторствата

ЦИВИЛ Медиа направи интервју со Амбасадорката на Украина Лариса Дир, во врска со повеќе актуелни прашања поврзани со дипломатските активности на Украина, како и за најголемите опасности со кои се ...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

Кулеба на самитот на НАТО во Вилнус: Членството на Украина ќе помогне да се спречат идни војни откако оваа војна ќе заврши со победа на нашата држава

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир го објави на Твитер повикот на министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, упатен до партнерите на самитот на НАТО во Вилнус да ...

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, изјава за медиумите, Брисел, 20 февруари 2022

Кулеба: Украина не се откажува од барањето руската армија да се повлече од Крим како услов за завршување на војната

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска најави дека Кијив нема да се откаже од барањето Русија да ги повлече своите војници од Крим и деловите што неодамна незаконски ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER