fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Договор со Грција

Последни подготовки за кампањата за референдум

По синоќешната средба на партиите поддржувачи на Договорот со Грција и успешност на претстојниот референдум, приемирот Зоран Заев очекува поддршката да расте и да се проширува коалицијата „Заедно за европска Македонија“. ...

Медиумите да известуваат професионално, без заземање страна

Медиумите за време на референдумот да известуваат професионално, да не заземаат страни при известувањето како и да емитуваат пораки насочени кон насилно уривање на уставниот поредок на земјата, кон поттикнување, повикување ...

Подготовката за пристапните преговори и референдумот теми на средбата Османи – Пломп

Активностите кои претстојат во насока на подготовка на државата за почеток на пристапните преговори, новите моменти поврзани со претстојниот референдум во однос Договорот со Грција и поддршката од страна на ...

Џафери: ДИК ќе се формира, Договорот со Грција во Службен весник пред распишување на референдумот

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА изразува надеж дека лидерите на политичките партии ќе постигнат договор на претстојната средба во недела навечер или во понеделник и оти ...

Речиси 4.000 грчки компании во опасност да го загубат терминот Македонија од своето име или производ

Претседателот на Федерацијата на индустрии од северна Грција, Атанасиос Савакис, апелира грчките компании во чие име или производи е вклучен терминот Македонија или изведените зборови законски да го обезбедат името ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER