fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: Донецк

Руска кампања во окупираниот Донецк: Гласајте за Путин во замена за пакети со храна

Во окупираната област Донецк, на жителите им се ветуваат пакети со храна во замена за поддршка на Путин на изборите. Руските агресори се обидуваат да соберат поддршка за рускиот претседател ...

Фото: Укринформ

Руската пропаганда во окупираните украински територии – Донецк: Информативен вакуум и тривијални вести 

Украинскиот Центар за стратешки комуникации и информациска безбедност направи анализа за тоа какви пропагандни ресурси на окупираните територии на регионот Донецк користат Русите при известувањето и како се воспоставува комуникација ...

Фото: Zaporizhzhia RMA

Украина: Во руско гранатирање во Доњецк повредени 4 цивили, гранатирани 23 населби во Запорижја, тројца цивили повредени во Полтава

Руските агресори во последните 24 часа продолжуваат со напади на цивилни објекти во повеќе региони во Украина. Како што пренесува Укринформ, во регионот Доњецк, во руско гранатирање повредени се четворица цивили. ...

Со несмалена жестина продолжуваат руските гранатирања врз цивилни цели, погодени населени места во регионите Херсон и Донецк, има жртви

Додека фокусот на светската јавност последниве денови е сврен кон случувањата на блискиот исток и војната помеѓу Израел и Хамас, во Украина со несмалена жестина продолжуваат руските гранатирања врз цивилни ...

Фото: ЕПА

Средба на Зеленски и Фредериксен за нов пакет данска воена помош за Украина

Претседателот на Украина Володимир Зеленски разговараше со данската премиерка Мете Фредериксен, која денеска престојува во Кијив, за нов пакет воена помош за Украина, пренесува МИА. „Денеска разговаравме за нов пакет ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинските сили спроведуваат контраофанзивни операции во најмалку три сектори и напредуваат на правците Бахмут, Запорижја и Донецк

Украинските сили спроведуваат контраофанзивни операции во најмалку три сектори од линијата на фронтот и постигнаа дополнителни придобивки, се вели во извештајот на Институтот за изучување на војната (ISW) за 19 ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинска армија: Жестоки борби во источна Украина

Украинската војска денеска извести за жестоки борби на истокот на земјата додека руските сили се обидуваат да преземат целосна контрола врз делумно окупираните региони Луганск и Доњецк, пренесува МИА. „Противникот ...

Видео истражување, Ле Монд:  Како француска компанија ги поддржува руските сили во Украина

Алатки, цигари и облека што ги продава францускиот трговец на мало Auchan ги снабдува руските војници на украинскиот фронт, понекогаш со соучесништво на нејзината руска подружница, се вели во видео ...

Фото:  канцеларијата на претседателот

Зеленски: Ситуацијата е многу тешка во регионот на Доњецк – во тек се жестоки битки, но мораме да издржиме

Ситуацијата е многу тешка во регионот на Доњецк - во тек се жестоки битки, изјави претседателот Володимир Зеленски во своето видео обраќање до нацијата, пренесува Укринформ. „Во регионот на Донецк ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER