fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: едукација

24 ЧАСА: Италијански авиони ќе патролираат над македонското небо; судот донесе одлука – Ковачки искажал невистини; 20-годишнина од најголемото проширување на НАТО

ВЕСТ НА ДЕНОТ Италијанските воздухопловни сили во НАТО ќе патролираат над македонското небо Министерката за одбрана Славјанка Петровска и италијанскиот министер за одбрана Гвидо Кросето денеска во Центарот за обука ...

ЦИВИЛ едукација: Сѐ што треба да знаете за изборниот процес, правото на глас и дезинформациите

Сѐ што треба да знаете за изборниот процес, правото на глас и дезинформациите, може да го најдете на медиумската платформа на ЦИВИЛ. Како се гласа? Кој се грижи за законитоста ...

Хибридно војување

(ЕДУКАЦИЈА) Хибридно војување

Не постои универзална дефиниција за хибридната војна. Тоа е теорија на воена стратегија во која се користи политичко војување и ги спојува конвенционалното и неконвенционалното војување. https://www.youtube.com/watch?v=EyZNnbhcYKA Хибридното војување вклучува ...

Воена пропаганда

(ЕДУКАЦИЈА) Воена пропаганда

Воената пропаганда е застрашувачко оружје против непријателот и неопходна алатка за промовирање на националните воени напори, со повици да се поднесат неопходните жртви и да се придонесе со физичка сила, ...

Џабир Дерала, ЦИВИЛ Прес центар, 3 мај 2023 (фото: ЦИВИЛ)

Дерала: Се бориме против дезинформациите заедно со граѓанките и граѓаните, бидејќи сме дел од нив

Во борбата против дезинформациите и странското малигно влијание, се користат најразлични методологии. ЦИВИЛ, организација за човекови права, основана во 1999 година, постојано трага по иновативни решенија во оваа област, но ...

Пропаганда

Пропаганда, што е тоа?

Пропагандата е форма на комуникација што користи вистинити или лажни информации за да влијае и да манипулира со мислењето, емоциите и однесувањето на луѓето. https://www.youtube.com/watch?v=vp3Fs9ieTf0 Целта на пропагандата е да ...

ТРОЛ, што е тоа?

ТРОЛ, што е тоа?

Трол (troll) е англиски збор и значи грдо џуџе или џин. Потекнува од старонордискиот збор trǫll што значи џин или демон. https://www.youtube.com/watch?v=HinVPopO7Ow Во сленгот, интернет-трол означува лице што шири инфламаторни, ...

Теории на заговор

Теорија на заговор е верување дека мала група моќни луѓе спроведуваат тајни операции во сопствена корист, на сметка на општеството. https://www.youtube.com/watch?v=s75sB-gcPb0 Примери: Нов светски поредок: Теорија на заговор за тајна ...

БОРБА против дезинформациите (2)

Императив во борбата против дезинформациите е стратегискиот пристап. Стратегиите мора да бидат сеопфатни, лесно приспособливи и да ја препознаваат супердинамичната природа на индустријата за креирање и ширење на дезинформациите. https://youtu.be/RBHlXRqXb8k ...

Илустрација генерирана со помош на вештачка интелигенција: Борба против ботови

БОРБА против дезинформациите (1)

Во борбата против дезинформациите се вклучени владите, безбедносните служби, технолошките компании и граѓанското општество. https://youtu.be/lxqU6XSOqEo Со оглед на глобалната природа на дезинформациите, меѓународната соработка меѓу владите и организациите е особено ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER