fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Деца

Украина: Русите испраќаат деца на воена обука на Крим

Украинскиот правобранител за човекови права Дмитро Лубинец тврди дека учениците и наставниците на Крим, украинскиот полуостров анектиран од Русија во 2014 година, ќе посетуваат курсеви за воена обука како дел ...

ЦИВИЛ бара итна и решителна акција: Максимална казна за силувачите, институционална помош за жртвите и превенција од сексуално насилство врз децата во иднина

ЦИВИЛ изразува крајна згрозеност и осуда на монструозниот чин на родосквернавење врз сопствените синови, ќерки, браќа, малолетни роднини, откако надлежните институции објавија дека во еден ден се регистрирани дури четири ...

Пожар во близина на Атина: 1.200 деца евакуирани од летните кампови

Вкупно 1.200 деца се евакуирани од летните кампови загрозени од пожари во близина на крајбрежното летувалиште Лутраки во близина на Атина, соопштија грчките власти. Два пожара избувнаа источно и западно ...

Фото: Укринформ

Украински командант: Напредуваме кај Бахмут, непријателот на некои места е заробен

Украинските сили напредуваат во правец на Бахмут, а руските сили се заробени, изјави командантот на копнените сили на Украина, Олександар Сирски. Источниот град беше упориште на некои од најжестоките борби ...

Ново руско злосторство: Повредени најмалку 43 лица, меѓу кои 12 деца, при ракетен напад во областа Харкив

Најмалку 43 лица, меѓу кои 12 деца, се повредени откако руски проектил погоди паркинг на станбена зграда во областа Харкив, објави Олег Синегубов, шеф на регионалната воена управа во Харкив, ...

Олесја Стасјук, доктор по историски науки, раководител на Националната асоцијација на истражувачи на Гладоморот- геноцид врз Украинците (Фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Стасјук: Геноцидот што Русите го вршат денес во Украина има поинаков лик од Гладоморот од 1932-1933-убивање деца, жени, стари лица

Амбасадата на Украина во Северна Македонија организираше настатан и изложба за одбележување на Меѓународниот ден за заштита на децата и 4 јуни, ден кој Украина го одбележа во спомен на ...

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува децата за политички цели со беџови со мртовчеки глави и песни за Тодор Александров

„Вчера градинка од општина Аеродром организираше настан во парк, каде што деца од пет години носеа беџови со мртовечка глава и слшаа песна за Тодор Александров и скандираа ‘Смрт или ...

Католички свештеник (Foto: Pixabay free)

Резултати од истрага: Свештеници во Илиноис сексуално злоставувале речиси 2.000 деца

Во Илиноис, во изминатите 70 години, 451 католички свештеник сексуално злоставувале речиси 2.000 деца, покажуваат резултатите од истрагата на државниот јавен обвинител на таа американска сојузна држава. Тој број е ...

Page 2 of 8 1 2 3 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER