fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Деца

Фото: УНИЦЕФ

1.213 украински деца повредени како последица од целосната инвазија на Русија

Руските инвазивни сили досега убиле 521 дете, а повредиле 1.213 деца низ Украина, соопшти Украинското државно обвинителство, пренесува Укринформ. „Околу 1.734 украински деца беа погодени од целосната вооружена агресија на ...

Најмалку 11 лица, меѓу кои пет деца, загинаа во руски напад врз Покровск во источна Украина

Најмалку 11 лица, меѓу кои пет деца, загинаа, а осум се ранети вчера во руски напад врз градот Покровск во источна Украина, изјави гувернерот на областа Доњецк, Вадим Филашкин. -Русите ...

СЗО: Секој ден во Газа просечно се убиени околу 160 деца, ништо не го оправдува ужасот што го трпат цивилите

Нивото на смртни случаи и страдање во војната меѓу Израел и Газа е „тешко да се сфати“, соопшти Светската здравствена организација. Портпаролот на таа агенција на Обединетите нации, Кристијан Линдмајер ...

Фото: 
Ukrainians fleeing war wait at the Lviv Main Railway Station on Feb. 28, 2022. (Kostyantyn Chernichkin)

Украина лансираше платформа за подигање на свеста за децата депортирани од Русија

Информативната платформа „Bring Kids Back UA“ ја започна својата работа за да ја информира меѓународната заедница за украинските деца насилно депортирани од Русија. Организаторите на платформата ја објавија веста на ...

Нападнат конвој со палестински цивили во северниот дел на Газа, меѓу загинатите има и деца

Во северниот дел на Газа е нападнат конвој со палестински цивили, откако Израел им порача на жителите да ја напуштат областа. Според првите извештаи меѓу убиените има и деца. Би-Би-Си ...

Зеленски во ОН: Русија ги киднапира нашите деца и ги учи да ја мразат Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето обраќање на годишната сесија на Генералното собрание на ОН истакна дека „20. век не научи да не користиме оружје за масовно уништување, а исто ...

Украина: Русите испраќаат деца на воена обука на Крим

Украинскиот правобранител за човекови права Дмитро Лубинец тврди дека учениците и наставниците на Крим, украинскиот полуостров анектиран од Русија во 2014 година, ќе посетуваат курсеви за воена обука како дел ...

ЦИВИЛ бара итна и решителна акција: Максимална казна за силувачите, институционална помош за жртвите и превенција од сексуално насилство врз децата во иднина

ЦИВИЛ изразува крајна згрозеност и осуда на монструозниот чин на родосквернавење врз сопствените синови, ќерки, браќа, малолетни роднини, откако надлежните институции објавија дека во еден ден се регистрирани дури четири ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER