fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: дезинформации

Фото: А.Мехмети / ЦивилМедиа

(ВИДЕО) Крстиновска за Цивил Медиа: Нашата демократија не е совршена, но треба да ја унапредуваме, а не да размислуваме за алтернативен систем што ни го нудат Кина или Русија

Кина има долга традиција на пропаганда, пред се наменета за домашна употреба, во текот на последните 10 години гледаме екстензија на истите тактики и стратегии кон надвор. Кинеската пропаганда во ...

За време на Студената војна, се појавија стотици лажни наслови ширум светот, дел од тајната книга за руска дезинформација што се користи за поткопување на Америка. NBC News

Потекло на зборот дезинформација

Терминот „дезинформација“ има свои корени во рускиот збор „дезинформация“ (дезинформација), кој го користеле воените и разузнавачките служби на Советскиот Сојуз за време на Студената војна. https://youtu.be/ktd8XatWYTY Во тоа време, под ...

Дезинформациите влијаат врз изборните одлуки и ја креираат општествената и политичката реалност

ВЛАДИМИР ПИВОВАРОВ Поимот лажни вести денес е наше секодневие. Ова е најексплоатираниот поим со кој постојано и насекаде се среќаваме. Настанувањето на лажни информации, се претпоставува дека датира од моментот ...

24 ЧАСА: Таравари незаитересиран да се кандидира за претседател; ВМРО манипулираше со пенизонерите, вели Тренчевска; видео серијал на ЦИВИЛ во борба против дезинформации

ВЕСТ НА ДЕНОТ Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски во седиштето на партијата се сретна со претседателот на Алијансата на Албанците Арбен Таравари, на која, како што наведува на Фејсбук, разговарале ...

БОРБА против дезинформациите (2)

Императив во борбата против дезинформациите е стратегискиот пристап. Стратегиите мора да бидат сеопфатни, лесно приспособливи и да ја препознаваат супердинамичната природа на индустријата за креирање и ширење на дезинформациите. https://youtu.be/RBHlXRqXb8k ...

Илустрација генерирана со помош на вештачка интелигенција: Борба против ботови

БОРБА против дезинформациите (1)

Во борбата против дезинформациите се вклучени владите, безбедносните служби, технолошките компании и граѓанското општество. https://youtu.be/lxqU6XSOqEo Со оглед на глобалната природа на дезинформациите, меѓународната соработка меѓу владите и организациите е особено ...

И по Тито – Путин: Од „оаза на мирот“ до „оаза“ на руската пропаганда

Базата од која се пренесуваат дезинформациите од проруските пропагандни кујни во земјата е Белград, каде што постојат околу 200 проруски медиуми. Прорускиот дискурс освен што има за цел да ја ...

24 ЧАСА: ЈО отвори истрага за случајот Онкологија; од 56 иницијативи за покренување постапка за крвично гонење, ниту една процесуирана, велат од ДКСК; што е дезинформација-едукативно видео на ЦИВИЛ

ВЕСТ НА ДЕНОТ Јавното обвинителство отвори истрага за случајот со Онкологија и побара мерки за претпазливост за поранешниот директорот на Клиниката за радиотерапија и онкологија, Нино Васев, кој се сомничи ...

Чупеска за ЦИВИЛ МЕДИА: Борбата против дезинформациите треба да биде со секојдневно бомбардирање со факти

Проф. д-р Ана Чупеска во интервјуто за ЦИВИЛ МЕДИА зборува и за борбата против дизнформации со апел до граѓаните да внимаваат од каде се информираат. „Инжинирање на јавното мислење преку ...

Чупеска Стратегија за интеркултурализам

Чупеска за ЦИВИЛ МЕДИА: Без европскиот пат можеме да се најдеме во состојба на авторитаризам што може да доведе до меѓуетнички тензии

Во Годишникот на Фондацијата за европски прогресивни студии, меѓу другото, се тврди дека умерените и прогресивните гласачи во државите членки на ЕУ имаат добри изгледи за победа на европарламентарните избори ...

Page 2 of 20 1 2 3 20

CIVIL MEDIA NEWSLETTER