fbpx

Tag: дезинформации

Твитер го напушти доброволниот кодекс на ЕУ за борба против дезинформациите

Социјалната мрежа Твитер се повлече од доброволниот кодекс на Европската унија за борба против дезинформациите на Интернет, објави Европската комисија. Комесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон истакна дека Твитер се ...

Тикток – брзорастечки канал за ширење дезинформации

Манипулативни содржини од политички карактер, конспиративни содржини или видеа за војната во Украина се најчестите дезинформации што се објавуваат на социјалната мрежа Тикток, која на месечно ниво има околу една ...

Фото монтажа: Д. Мишев /  ЦивилМедиа

Сателитските снимки од разурнатиот до темели Бахмут ги демантираат апсурдните изјави на Песков

ДРАГАН МИШЕВ Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, неодамна бесрамно изјави дека Русија бавно напредува во Украина бидејќи не води војна, туку „специјална воена операција“. „Водењето војна е сосема друга работа. ...

Руската пропаганда изгубена во времето и просторот: Авганистан во 2010 година прикажан како Украина во 2023 година

Руската пропаганда продолжува да создава лажни приказни за украинските тенкови и германската воена опрема, пренесува Укринформ. На руските Z-Телеграм канали кружи фотографија на која се гледа оклопно возило Marder IFV ...

Панел дискусија на ЦИВИЛ: „Дезинформациите и пропагандата ги кршат човековите права“(фото: Б.Јордановска/ЦИВИЛ)

(ВИДЕО АКЦЕНТИ) Нетранспарентноста на институциите може да создадат простор за дезинформации

Нетранспарентноста на институциите или понекогаш нивниот игнорантски однос кон медиумите и нивните прашања понекогаш доведува до создавање или пласирање на дезинформации или пак, до обвинување дека медиумите молчат. Овој проблем ...

Соња Таневска, главна уредничка на Градска.мк(фото: Б. Јордановка/ЦИВИЛ)

Таневска: Во трката за информации со дефицит на новинари за нивна проверка се создаваат дезинформациите

„Една од најчитаните рубрики при отворањето на Градска.мк, кој зрачи во етерот веќе еден месец, е импресумот. Ми се допадна тоа што луѓето ако веќе прочитале нешто или сакаат да ...

Борел: Осуда за заканите и насилството врз новинарите, секој има право на говор

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел, денеска, по повод Светскиот ден на слободата на медиумите, ги осуди заканите и насилството врз новинарите. Секој ...

Фото: Укринформ

Руската пропаганда на Балканот: Про-Кремљ наративи во локалните онлајн медиуми

Центарот за стратешка комуникација и информациска безбедност ги анализираше публикациите на локалните онлајн медиуми во земјите од балканскиот регион врз основа на мониторингот спроведен од украинскиот социјален стартап LetsData во ...

Foto: European Newsroom

Потпретседателката на ЕК: Сакам ЕУ да стане центар на слободата на медиумите

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, сака Европската унија да стане центар на слободата на медиумите, но претходно „мора да си ја среди сопствената куќа“ и да ја зајакне независноста ...

Фото: Укринформ

Руски верски измами: Пропагандата на Кремљ видеата од Грција и Кипар ги прикажува како „сатански обреди“ на Православната црква на Украина

Русија продолжува да ја дискредитира православната црква на Украина. Две видеа кружат во медиумите на Кремљ, каналите Z-telegram и на TikTok. На едното видео монасите потпевнуваат и гласно викаат и тропаат ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER