fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)

Tag: дезинформации

Фатмир Битиќи

Битиќи ги демантира шпекулациите за негово преминување во ВЛЕН

Досегашниот вицепремиер за економски прашања и потпретседател на СДСМ во оставка, кој освои пратенички мандат во нoвиот парламентарен состав, Фатмир Битиќи, преку објава на Фејсбук ги демантира шпекулациите што се ...

Фото: Скриншот

24 ЧАСА: Атентат врз словачкиот премиер; за Муратов најлоша е полувистината во целото море на дезинформации; смртни закани за судијката Кацарска

ВЕСТ НА ДЕНОТ Атентат врз словачкиот премиер Премиерот на Словачка Роберт Фицо денеска е застрелан во Хандлова каде се одржуваше седницата на Владата. Според првичнитете информации, Фицо по седницата излегол пред ...

Фото: Принтскрин / Полиграф

(ВИДЕО) „Полиграф“: Дезинформација е дека Фуркан Салиу не е новинар според Агенцијата за медиуми

По приведувањето на новинарот Фуркан Салиу, тој стана мета на бројни невистини и дезинформации, како на социјалните мрежи, така и во медиумите. На пример, во емисијата „Само вистина“ на 8 април ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Српските медиуми со непотврдени информации сугерираа хаос, опсадна состојба и мртви во Арачиново

ДРАГАН МИШЕВ Во соработка со Мониторинг тимот на Цивил Над 30 српски портали вчера на сензационалистички начин, со полувистините информации ја пренесоа веста за пукањето врз градоначалникот на Арачиново, Ридван ...

24 ЧАСА: Италијански авиони ќе патролираат над македонското небо; судот донесе одлука – Ковачки искажал невистини; 20-годишнина од најголемото проширување на НАТО

ВЕСТ НА ДЕНОТ Италијанските воздухопловни сили во НАТО ќе патролираат над македонското небо Министерката за одбрана Славјанка Петровска и италијанскиот министер за одбрана Гвидо Кросето денеска во Центарот за обука ...

ЦИВИЛ едукација: Сѐ што треба да знаете за изборниот процес, правото на глас и дезинформациите

Сѐ што треба да знаете за изборниот процес, правото на глас и дезинформациите, може да го најдете на медиумската платформа на ЦИВИЛ. Како се гласа? Кој се грижи за законитоста ...

(ВИДЕО) „ПОЛИГРАФ“: Дезинформација е дека албанците влегоа во преамбулата со уставните измени поради Преспанскиот договор

Во медиумите често се објавуваат дезинформации за измените на Уставот. Таков пример е прилогот на ТВ Алфа објавен на 17 март 2024 со наслов: „Tиранската платформа за која Заев тврдеше ...

(ВИДЕО) „Полиграф“: Кој дезинформираше со стара фотографија дека во Грција се покрива „НМК“ на табличките на возилата?

Стара фотографија – нова дезинформација. Ова е еден од најчестите начини на дезинформирање на интернет.  Таков е случајот со веста дека во Грција се покрива и ознаката НМК на регистарските таблички на ...

Рамиз Мерко, Струга и околината, 2 окт. 2021, непочитување на протоколите за заштита од КОВИД-19

24 ЧАСА: Кривичен ненадлежен ни за Мерко; Пендаровски ќе остане единствениот кој ќе ја брани либералната опција, смета Ордановски; протестите се користат за дневно-политички цели

ВЕСТ НА ДЕНОТ Кривичен суд ненадлежен за случајот со Рамиз Мерко, предметот ќе го прати во судот во Струга Специјализираното одделение за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд ...

Page 1 of 22 1 2 22

CIVIL MEDIA NEWSLETTER