fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: европски фронт

Ахмети обвинува за тајни договори по одлуката за прегласување; Касами: Не сме заинтересирани за никаква криза

Oткако Управниот суд ги одби како неосновани сите седум тужби од коалицијата „Европски фронт“ против решенијата на ДИК, веќе е извесно дека ќе има прегласување на седум избирачки места, односно ...

Одбиени седумте тужби од коалицијата Европски фронт, ќе се прегласува на 22 мај

Управниот суд до доцна во ноќта расправаше по тужбите на одлуките на Државната изборна комисија – ДИК за неколку избирачки места поднесени од коалицијата Европски фронт. Од судот соопштија дека ...

Управен суд ја одби тужбата на „Европски фронт“ за избирачкото место 1470 во Долнени

Управниот суд денеска ја одби како неоснована тужбата од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прифаќање на приговорот од Коалицијата „Твоја Македонија" за избирачкото место ...

Бујар Османи/скриншот фотографија

Османи: Овие избори не се обични, тие се народен референдум

Бујар Османи, претседателскиот кандидат од ДУИ, денеска на прес-конференција го најави почетокот на караванот на „Европскиот фронт“ на претседателските избори. Тој истакна дека претстојните избори се народен референдум за иднината ...

Фото: МИА архива

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Од ДИК очекуваат фер и демократски избори; Вкупно 17 листи на кандидати за пратеници пријавени во ДИК; Пендаровски упати критики кон опозицијата за нивното претходно владеење

Претседателски избори Очекувањата се дека претстојните избори ќе бидат фер и демократски без никакви притисоци и покрај вчерашната тензија меѓу претседателските кандидати на потпишувањето на Кодексот за фер и демократски ...

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Претседателските кандидати договараат мастер дебата до 10 април, ВМРО-ДПМНЕ ги потврди листите за пратеници, Села влезе во коалиција со ДУИ

Предизборната делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која ја заврши посетата на Северна Македонија во периодот од 25 до 28 март, оценува дека периодот пред изборите е ...

ИЗБОРНА ХРОНИКА: Се финализираат коалициите пред почетокот на изборните кампањи; Гласањето за претседателските избори ќе се спроведе во 31 ДКП

Во пресрет на претседателските и парламентарните избори, политичките партии во земјава ги формализираат коалициите, а Државната изборна комисија (ДИК) се подготвува за организирање и спроведување на изборите. За една недела ...

Али Ахмети, Скендер Реџепи - Зејд, Европски фронт

Ахмети во коалиција со Реџепи за „Европски фронт“, поканети и партиите од сите етнички заедници

Претседателот на демократската унија за интеграција, Али Ахмети, и претседателот на Движењето на народот Скендер Реџепи – Зејд денеска потпишаа договор за коалиција за претстојните претседателски и парламентарни избори. Ахмети ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER