fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: фашисти

На денешен ден

ЏАБИР ДЕРАЛА Зборот не може да биде уапсен. Вистината не може да се скрие. Слободата нема цена. Ова е моја објава на социјалните мрежи пред десет години, на 23 октомври, ...

Зошто Западот одбива да ја нарече Путиновата Русија – фашистичка?

ВАСИЛ ЧЕРЕПАНИН  Пред неколку години, за време на панел дискусија за политиката на меморијата на универзитет во земја од германско говорно подрачје, го нареков рускиот претседател Владимир Путин „најмоќниот фашистички ...

Ќе биде валкано, многу валкано!

Македонија, речиси шест месеци по изборите... Пишува: Џабир Дерала Судството организирано дава отпор против правдата за криминалот на највисоко ниво. Претседателската функција е узурпирана и теледиригирана од структурите против кои ...

Јасно е, фашистите паѓаат

Битола, ден по крвавиот напад на Собранието. Ја промовираме Граѓанската повелба, глобален документ за реафирмација на човековите права и граѓанското учество. На штандот на ЦИВИЛ има дури и поголем интерес, ...

Сончогледи, гангстери и фашисти

Трајко В. може да закаже седница во гаража, со гангстерите и фашистите од редовите на неговата партија. Се разбира, до моментот кога здравите луѓе во таа партија ќе си ја ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER