fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: филм

Рускиот мамец на панславизмот

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Кога пред многу години ја имав в раце книгата на бугарскиот публицист Николај Стојанов „Случајот Ванѓа - еден поинаков поглед“, се сретнав со сведоштво за еден интересен случај, ...

Банана продукција, Милкман Продакшн и Милчо Манчевски – гаранција за успех на филм или тезга за големи пари?

СОЊА ТАНЕСКА Постојат истражувања кои укажуваат кои филмови, како и зошто влијаат врз промоцијата на културата на една земја, и имаат голема гледаност. Добар дел од нив се адаптирани приказни од ...

Светската критика за „Кајмак“ на Манчевски: Вулгарна, конфузна и разочарувачка драмедија

„Карамба, во тек на филмот се претвора во нивниот понижен слуга, носејќи им кафе само со престилка на него, прикажувајќи нѝ во дејствието и малку мешање со газови. Сериозно, кој ...

Македонскиот филм „Џган“ прикажан на престижниот фестивал во Пула

Македонскиот игран филм „Џган“, по сценарио и во режија на Вардан Тозија, а продуциран од Огнен Антов,  беше прикажан на еден од најголемите и најпрестижните фестивали во регионот, филмскиот фестивал во ...

Кино на отворено со филмот „Исцелител“

Во организација на Град Скопје и Младинскиот културен центар, вечер во Градскиот парк во Скопје ќе биде организирано „Кино на отворено“ со проекција на филмот „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески.  Настанот ...

Македонската кинематографија на 71. Кански филмски фестивал

Со еден филм во официјалната натпреварувачка програма, со четири најнови остварувања што ќе бидат прикажани на филмскиот маркет и со неколку значајни промотивни активности, македонската кинематографија ќе биде дел од ...

Филмска работилница „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“

Филмска работилница насловена „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“ ќе се одржи денеска на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска, Театраска и Танцива Академија - Скопје. Работилницата која ...

„Исцелител“ во официјална конкуренција на филмскиот фестивал во Кливленд

Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјална конкуренција на меѓународниот филмски фестивал во Кливленд, САД. Филмот ќе се прикажува во програмата во чиј фокус се филмови од Централна и Источна ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER