fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Газа

Фото: Архива

Блинкен: Договорот за прекин на огнот во Газа е „блиску до целта“

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека договорот за прекин на огнот во Газа и ослободување на преостанатите заложници од страна на Хамас е „блиску до целта“. -Верувам дека ...

Фото: Скриншот

Хамас тврди дека десетици Палестинци се убиени или повредени во израелскиот напад врз бегалскиот камп Кан Јунис

Десетици Палестинци се убиени или ранети денеска во израелски напад врз шаторски кампови во Кан Јунис во кој се сместени раселени жители во Појасот Газа, соопшти прес-канцеларијата на Хамас, пренесува ...

ОН: Намерната и насочена кампања за гладување на Израел против палестинскиот народ е форма на геноцидно насилство

Неодамнешните смртни случаи на повеќе палестински деца поради глад и неухранетост во Појасот Газа укажуваат на тоа дека гладот ​​се проширил низ целата енклава, се вели во соопштението на Обединетите ...

Вработените во американската влада кои поднесоа оставка поради политиката на САД за Газа, за првпат објавија заедничка изјава

Вработените во американската влада кои јавно дадоа оставка во знак на протест против политиката на администрацијата на Бајден за Газа, во вторникот за првпат објавија заедничка изјава, во која се ...

Фото: Архива

Израелската војска нареди нова евакуација во јужниот дел на Газа, предизвикувајќи евакуација на Европската болница

Израелската војска вчера издаде нови наредби за евакуација на областите во јужниот дел на Газа, вклучително и источниот Кан Јунис и Рафах. Ова ги принуди жителите, многумина веќе раселени, да ...

Фото: Архива

Фајненшл Тајмс: Израелската армија ќе се обиде да создаде „хуманитарни енклави“ во Газа без Хамас

Предлогот на израелската армија за создавање „хуманитарни енклави за цивили кои не се поврзани со Хамас“ во Газа наскоро ќе биде применет во неколку населени места на северот на палестинската ...

Фото: Wikimedia commons

ОН се подготвени да распоредат полициски сили во Газа

Обединетите нации (ОН) се „подготвени да одговорат на секој повик од земјите-членки“ за распоредување полициски сили во Газа, изјави во средата заменик-генералниот секретар на ОН за мировни операции Жан-Пјер Лакроа. ...

Wounded child in Gaza, Photo> Ashraf Amra - Anadolu Agency

УНИЦЕФ: Илјадници исчезнати деца се затрупани под урнатините во Газа

Заменик извршниот директор на УНИЦЕФ, Тед Чајбан, информираше во Советот за безбедност на ОН дека „телата на илјадници исчезнати деца остануваат закопани под урнатините во Газа“. Чајбан говореше на специјалниот ...

Фото: ЕУ / МИА Архива

Европските лидери ќе решаваат за избор на врвните функционери на ЕУ

Изборот на носителите на водечките раководни позиции во ЕУ, Стратешката агенда 2024-2029 година, состојбите во Украина и на Блискиот Исток, безбедноста и одбраната, конкурентноста, миграцијата, хибридните напади и прашања од ...

Фото: МИА архива

САД со предупредување до Хезболах

Американските власти го предупредија Хезболах дека Вашингтон нема да го спречи Израел да го нападне проиранското шиитско движење, објави „Политико“ повикувајќи се на неименувани извори од администрацијата на САД. - ...

Page 1 of 23 1 2 23

CIVIL MEDIA NEWSLETTER