fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: говор

Зеленски во ОН: Русија ги киднапира нашите деца и ги учи да ја мразат Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето обраќање на годишната сесија на Генералното собрание на ОН истакна дека „20. век не научи да не користиме оружје за масовно уништување, а исто ...

Зеленски на ненајавен собир во Вилнус: Верувам во НАТО, кој не се колеба

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој денеска пристигна во Вилнус каде се одржува важен самит на НАТО, им се обрати на насобраните граѓани на ненајавен голем собир во центарот на главниот ...

Османи пред СБ на ОН: Итно повлекување на руските воени сили од територијата на Украина

На една година од руската инвазија врз Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи, од позиција претседавач со ОБСЕ, се обрати пред Советот за безбедност на Обединетите нации на отворената ...

Фото: новатв.мк

Зеленски: Благодарам на Бајден и Америка, мора да обезбедиме победа оваа година!

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на говорот на американскиот претседател Џо Бајден во Варшава вечерва. Во реакција на Твитер, Зеленски им се заблагодари на Бајден и Америка за „нивното лидерство ...

President Joe Biden holds a speech at the Royal Castle after meeting with Polish President Andrzej Duda in Warsaw, Ukraine, Tuesday, Feb. 21, 2023. (AP Photo/Michal Dyjuk)

Бајден: Украина никогаш нема да биде победа за Русија, никогаш

Претседателот Бајден својот говор во Полска го одржа откако Путин, предходно, во неговото обраќање пред нацијата го обвини Западот за неговата војна против Украина. Бајден нагласи дека „Украина никогаш нема ...

Олександр Урбанович: Заедно ќе ги надминеме сите предизвици поврзани со руската воена агресија врз Украина и ќе го победиме непријателот

Отворањето на почесниот конзулат на Украина во Прилеп носи само радост и надеж за најдоброто! Ова значи попродуктивна соработка, поактивен дијалог, поефикасна поддршка - подигање на нашето пријателство на ново ...

Путин по една деценија го откажа годишното обраќање до нацијата

Рускиот претседател Владимир Путин нема да ја одржи својата традиционална прес-конференција на крајот на годината за прв пат по една деценија, бидејќи руските трупи продолжуваат да губат позиции во Украина, ...

Добро утро со Орданоски

Алан Форд ја покори Европа!

пишува: Сашо Орданоски Го одгледав настапот, и реакциите на говорот на Заев во Европскиот Парламент. Беше тоа обраќање на лидер на една мала европска земја кој успеа да ги погоди ...

Таравари: Со работа треба да го градиме концептот на колективната свест

"Не  сакам да говорам за  колективната општествена  депресија и летаргија во Македонија, затоа што со своите слободни фројдовски асоцијации ме потсетуваат на Груевски, Амди Бајрам, Ахмети и други слични политичари...", ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER