fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: Град Скопје

Град Скопје: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ поради личните хирови на нивниот претседател казнуваат половина милион граѓани – не гласаа за набавка на еколошки автобуси

Советниците на Мицкоски продолжуваат со блокадата на проектите кои се од интерес на граѓаните во Советот на Град Скопје. Денес советниците на Христијан Мицкоски во Советот на Град Скопје гласаа ...

Скопјани останаа без јавен превоз – ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за субвенции за плати на ЈСП

Советот на Град Скопје денеска не ја донесе одлуката за давање субвенции на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје за 2024 година. За изгласување на одлуката не беа доволни 22. гласа „за“ ...

Фото: МИА

Вработени во ЈСП на протест пред град Скопје, во прекин јавниот градски превоз

Членови на Синдикатот на вработените во ЈСП претплатнево се собраа пред просториите на град Скопје каде ќе го чекаат исходот од вонредната седница на Советот на град Скопје за исплата ...

Автобусите на ЈСП ќе возат до 9 часот, вонредната седница на Град Скопје закажана во 11 часот

Јавен превоз денеска граѓаните ќе имаат до 9 часот, а потоа автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие ќе се повлечат до очекување на одлуката за седницата на Советот на Град Скопје ...

Танеска: Потребна е волја и стратегија за целосно да спроведеме зелената агенда

На панелот на ЦИВИЛ „Македонската зелена агенда: Реалност или тешко остварлива цел?“, На прашањето колку е реална зелената агенда, Соња Танеска, уредничка на Градска.мк одговори дека доколку се споредиме со Словенија, ...

За неспособноста, неписменоста и нефункционалноста – ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска водат жестока битка

„Градоначалничката на Скопје, неспособна и агресивна, која ги надминува ингеренциите и не знае со која територија всушност владее“ „Градоначалникот на Општина Кисела Вода, пак, неписмен, лажго и без основни познавања ...

Фото/ Градска редакција: Јавна чешма на кеј на Вардар  „13 ноември„ кај Холидеј Ин, целосно нефункционална, пренамената за гаснење цигари

Видео анкета на Градска: Граѓаните со шишиња во рака, повеќето јавни чешми во Скопје не работат

Се знае дека летните денови во Скопје знаат да бидат жешки и неподносливи, на некои места понекогаш дури и над 40 целзиусови степени. Состојбата е уште полоша во строгиот центар ...

Скопските градоначалници најавија кривична пријава за Арсовска доколку не се реши состојбата со комуналната хигиена

Кривична пријава доколку не се постапува и барање за расформирање на ЈП Комунална хигиена и предавање на ингеренциите и механизацијата на општините, најавија скопските градоначалници по денешната итна седницата на ...

Јанчева: Потребни се вонредни седници на советот на Град Скопје за блокираната сметка и за мостот кај Беласица

„Ние побаравме вонредна седница по информацијата дека една од сметките на Град Скопје е блокирана. Тоа е прашање за кое час поскоро треба вонредна седница. Нашето барање, согласно деловникот, беше ...

Со блокирана сметка на брифинг во Воденица? Арсовска не кажува дали Град Скопје е пред банкрот

Буџетската сметка преку која се вршат сите плаќања кон доверители, се делат плати на вработени, се префрлаат пари за субвенции на јавните претпријатија е блокирана поради долг на Градот. Извори ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER