fbpx
Матуранти, Прилеп, мај 2024 (фото извор: скриншот од снимка со телефон)
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Хезболах

Најмалку 10 ракети се истрелани од Либан кон северен Израел, соопшти израелската армија

Најмалку 10 ракети се истрелани денеска од Либан кон северен Израел, соопшти израелската армија. Девет ракети биле пресретнати од системот за противвоздушна одбрана, се наведува во соопштението, пренесува „Тајмс оф ...

Мировните сили на ОН во Либан ги повикаа Израел и Хезболах да ги запрат непријателствата

Привремените мировни сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ) денеска ги повикаа Израел и либанската група Хезболах да ги запрат непријателствата за да се спречи понатамошна ескалација долж либанско-израелската граница. ...

Тензиите низ светот ескалираат, дали сме на работ на трета светска војна?

Последните случувања на Блискиот исток со ракетниот напад на Иран врз пограничната област во Пакистан само ги зголеми стравувањата дека ескалациите на конфликтите низ светот од крајот на 2023 година, ...

Фото: МИА архива

Израелската војска и Хезболах разменуваат оган преку либанската граница

Хезболах и израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска повторно разменија оган преку либанската граница, објавија двете страни, пренесе ДПА. Хезболах соопшти дека пукал од јужен Либан врз израелските единици во Мисгав ...

Ескалира војната меѓу Хезболах и Израел

Насилството на границата меѓу Либан и Израел ескалира денеска, откако Хезболах испрати беспилотни летала со експлозиви и лансираше моќни ракети кон израелските позиции, а Израел изврши воздушни напади врз неколку ...

Фото: МИА

Рации во Германија поради исламистичко здружение поврзано со Хезболах

Германската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер денеска изјави дека во седум региони се извршени полициски рации, со цел да се провери исламистичко здружение осомничено за поврзаност со либанската шиитска ...

Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху го повика „светот да се обедини за да го порази Хамас како што ги победи ИСИС и нацистите“ и ги предупредува Иран и Хезболах: „Не тестирајте нè“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави пред Кнесетот дека Израел е обединет во својата кауза, признавајќи дека ќе има истрага за разузнавачките и безбедносните неуспеси што му дозволија на Хамас да ...

Израел и формално му објави војна на Хамас, бројот на жртвите надмина 900 и расте, тенкови се упатија кон Појасот Газа

Израел и формално му објави војна на Хамас. Во утринските часови, в сабота, на 7 октомври, неколку десетици палестински милитанти ги изненадија израелските безбедносни сили. Според видео извештаите што доаѓаат ...

Авион Ф-16 полетува за да нападне позиции на Хезболах во Либан, 1996. Photo: Wikimedia Commons

Жестока војна во Израел, се вклучи Хезболах: Одмаздата започна, Израел го нападна Либан

Либанското шиитско движење Хезболах денеска нападна три израелски воени позиции во знак на солидарност со палестинскиот народ, на што Израел одговори со артилериски оган и напад со беспилотно летало врз ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER