fbpx
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Tag: Илинден

Џафери: Илинден еден од темелните датуми на Македонија, граѓаните пред уште една судбоносна одлука

Илинден е еден од темелните датуми во историјата на Република Македонија и нејзините граѓани, кои имале една единствена цел, слободна, независна држава во која почитувањето на човековите права и слободи ...

Заев и Борисов заедно на Илинден во Благоевград

Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115-годишнината од Илинденското востание, соопшти владината прес-служба. Двајцата премиери ќе учествуваат на церемонијата на положување венци ...

ЦИВИЛ: Ќе продолжиме да ги браниме човековите права и слободата на говорот

Во одговор на барањето од Градоначалникот на општина Илинден, Жика Стојановски, за извинување поради објавувањето на текстот на Марјан С. Здравковски, најнапред, сакаме да ја потсетиме јавноста на неколку одредби ...

Градоначалникот Жика Стојановски бара извинување од ЦИВИЛ

ЦИВИЛ Медиа интегрално го пренесува барањето за извинување од Жика Стојановски, градоначалник на Општина Илинден преку адвокат Влатко Китановски од Адвокатско друштво Китановски од Скопје, како реакција на текстот „Покрената меѓународна ...

Покрената меѓународна истрага против градоначалникот на општина Илинден

Загрижени од непочитувањето на законските акти и обврски и на новата Влада, граѓаните на општина Илинден покренаа меѓународна истрага за непочитување на Законот за денационализација и позитивно-правната регулатива со која ...

Page 2 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER