fbpx

Tag: Илинден

ВМРО-НП предлага од идната година политичките говори да изостанат од прославите во Крушево и Пелинце

Со оглед на тоа како помина овогодинешната но и како се реализирани минатогодишните прослави на „Илинден“ во Крушево, ВМРО-Народна партија смета дека својата идеја од пред една година е сеуште ...

Членството во ЕУ, 4-ти Илинден за државата!

До ден денешен Илинден претставува симбол на единството, рамноправноста, слободата и светлата перспектива, како јасни насоки на развојниот пат на државата за да се фати чекорот со напредните, европските држави, ...

Со положување цвеќе на Владина делегација во Скопје започнува чествувањето на државниот празник Илинден

Годинава, под слоганот „120 години Илинден – Огниште на татковината“,се одбележува 2ри Август, Денот на Републиката- Илинден. Делегација на Владата на Република Северна Македонија, предводена од министерот за надворешни работи ...

Ковачевски: Десетте дена Крушевска Република се симболот на нашиот непокор, самобитност, борба за слобода

Вечерва, во пресрет на големиот национален празник 2 Август, Денот на Републиката – Илинден, во револуционерното Крушево, се поклонуваме и оддаваме почит на нашите основачи, нашите херои, нашите револуционери кои ...

Фото: СДСМ

СДСМ поднесе Декларација за Илинден и ги повика сите пратеници да ја поддржат

СДСМ денеска до Собранието поднесе Декларација за Илинден – најголемиот македонски државен празник. Очекуваме оваа Декларација наскоро да се најде пред пратениците и повикуваме секој пратеник без разлика од која ...

Илинден е наш, заеднички

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Да беше било кој лумпен патриот од рангот на онаа, божем лева, а фашистичка братија од двакца без тројца, некое друго братство или сестринство, некоја Единствена Македонија ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER