fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: Институт за изучување на војната (ISW)

ISW: Русија нема намера да се вклучи во сериозни преговори со Украина со добра волја

Во извештајот на Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон, кој ги оценува намерите на Русија да води сериозни преговори со Украин, се вели дека Русија нема ...

Фото: Генералштаб на вооружените сили на Украина

Украинските сили напредуваат на југ, ги зацврстуваат позициите кај Бахмут

Украинските војници продолжуваат да спроведуваат офанзивни операции на југ и север од градот Бахмут и се зацврстуваат на постигнатите граници. Повеќе од 15 населби, вклучувајќи ги Васиукивка, Бохданивка, Иванивске, Клишчиивка, ...

Фото: Укринформ

Украинските сили напредуваат северно и југозападно од Бахмут додека Москва и Кијив сигнализираат за почеток на украинската контраофанзива

Украинските сили на 5 јуни направија ограничен напредок северно и југозападно од Бахмут, објави Институтот за изучување на војната (ISW) во својот извештај. Украинската заменик министерка за одбрана Хана Маљар ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER