fbpx
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)
Фото: МИА
Фото: Скриншот од видео на Би-би-си

Tag: истражување

„Војна за сино небо“: Доколку не се преземат мерки, бројот на починати ќе почне да расте

Кинеските градови не ги почитуваат националните стандарди против загадениот воздух - доколку не се преземат мерки побрзо, бројот на смртни случаи од загадениот воздух ќе почне да расте, пишува Гардијан. ...

epa09691541 The logo of the World Economic Forum (WEF) pictured during the Davos Agenda 2022, in Cologny near Geneva, Switzerland, 17 January 2022. The Davos Agenda 2022 will be hosted virtually due to the Coronavirus pandemic. Global leaders will gather through a series of virtual plenaries to shape the principles, policies and partnerships needed in this challenging context.  EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Истражување на Светскиот економски форум: Мнозинство од испитаниците предвидуваат одредена нестабилност и умерен ризик од глобални катастрофи

Резултатите од новото истражување на Светскиот економски форум укажуваат на главно негативни изгледи за светот на краток рок и очекување за влошување на долг рок. Мнозинството од испитаниците (54 отсто) ...

Фото: МИА

Истражување на Пју: Американците ја гледаат Кина како најголема закана за САД

Речиси 50 отсто од Американците сметаат дека Кина е земјата која претставува најголема закана за САД, покажа истражувањето на Истражувачкиот центар Пју. Истовреме, само 17 отсто од американските граѓани ја ...

Studenti na univerzitet sveti kiril i metodija

Истражување: 20 отсто од студентите на јавните универзитети сметаат дека корупцијата е екстремна

Истражувањто на Институтот за стратешки истражувања и едукација покажува дека 20 отсто од студентите на јавните универзитети сметаат дека корупцијата е екстремно присутна на факултетите каде студираат, додека 24% сметаат ...

Локацијата Пеница на која е сместен линдан од работењето на ОХИС. Фото: Мета.мк

Микроорганизми што го јадат линданот може да нè спасат од огромното загадување од ОХИС

Разложување на опасниот токсин линдан со помош на микроорганизми е истражувањето кое го спроведе младата научничка Марија Тодоровска Ивковиќ со својот тим, во рамките на Програмата за поддршка на млади ...

Photo: EPA

Истражување на Јеил: Русите земале најмалку 6.000 украински деца на политичко превоспитување

Русија држи најмалку 6.000 украински деца, а можеби и многу повеќе, на локации под руска контрола на Крим и во Русија со примарна цел „политичко превоспитување“, се наведува во денеска ...

Русија ризикува да се распадне како држава во следните 10 години

Според истражувањето на светските стратези и аналитичари од Атлантскиот совет , Русија, каква што ја знаеме, можеби нема да ја преживее претстојната деценија и ризикува да стане неуспешна држава додека ...

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но, сепак, досега не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот. Научници пронашле прв доказ дека честички од загаден воздух влијаат и ...

Загадувањето на воздухот штетно за интелегенцијата

Според студија од истражување  спроведено во Кина, загадувањето на воздухот има штетно влијание врз интелегенцијата.Загаденоста на воздухот најмногу влијае врз постарите мажи.  Постојаното исложување на загаден воздух може да биде ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER