fbpx
Фото: МИА архива
Володимир Зеленски, Харкив, Украина, 24 мај 2024 година
Фото/ Wikimedia commons

Tag: Египет

Фото/ Wikimedia commons

Египет доби позитивни сигнали од Хамас за потенцијално примирје со Израел

Египет доби „позитивни сигнали“ од палестинскиот Хамас за потенцијално примирје со Израел во Појасот Газа, изјави висок владин функционер цитиран од Ал Кахра њуз, кој е близок до египетската разузнавачка ...

Фото: МИА архива

Израелски медиуми: Граничната област Газа со Египет под контрола на Израел

Според извештаите на израелските медиуми, израелската армија ја презела контролата врз целиот Појас Газа долж границата со Египет, јави ДПА. Израелските војници се стационирани во поголемиот дел од областа позната ...

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Израелската војска контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет, изјави Цачи Ханегби, советник за национална безбедност на премиерот Бенјамин Нетанјаху. -Во внатрешноста на Појасот ...

Египет е столб на стабилност во регионот, Договорот со ЕУ е голем историски потег, смета потпретседателот на ЕК Маргаритис Схинас

Договорот ЕУ-Египет не е само за мигрантското прашање, туку опфаќа широка програма за поддршка на египетската економија и навистина претставува голем историски потег, истакна потпретседателот на Европската комисија Маргаритис Схинас ...

Фото: МИА

Арапските држави: Примирјето треба да продолжи и да се зголеми помошта за Појасот Газа

Министрите за надворешни работи на Саудиска Арабија, Египет и Јордан го поздравија привремениот прекин на огнот помеѓу Израел и Хамас, потенцирајќи дека привременото примирје е прв чекор кон целосен прекин ...

Има полесно повредени во ненамерниот израелски напад на границата со Египет

Египетската војска соопшти дека има „лесно повредени“, без да го прецизира бројот, откако израелската армија соопшти дека еден од нејзините тенкови „по грешка“ погодил египетска позиција на границата меѓу двете ...

Фото: МИА

Втор конвој со хуманитарна помош пристигна на египетската страна на преминот Рафа

Нов, втор конвој хуманитарна помош, со 17 камиони, пристигна денеска на египетската страна на граничниот премин Рафа, соопштија безбедносни и хуманитарни извори. Вчера во Појасот Газа преку преминот Рафа со ...

Фото: МИА архива

Граничниот премин Рафа меѓу Египет и Газа отворен за испорака на хуманитарна помош

Граничниот премин Рафа меѓу Египет и Појасот Газа денеска беше отворен за испорака на хуманитарна помош за палестинската енклава, блокирана по нападот на Хамас врз Израел, објавија странските агенции, пренесува ...

Фото: МИА архива

Мировен самит ќе се одржи утре во Египет, но тешко ќе се постигне единство во врска со кризата во Газа

Во Египет утре ќе се одржи самит за кризата во Газа во момент кога постојат стравувања од ширење на конфликтот на Блискиот исток, но отсуството на високи претставници на САД, ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER