fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: ЕП

Фото: МИА Архива

Еврокомесарот Бретон иницира „Закон за нуклеарни технологии на ЕУ“

Откако Европскиот парламент усвои нов сет на закони поврзани со енергетскиот сектор и транзицијата на европскиот гасен пазар, еврокомесарот за внатрешен пазар Тиери Бретон сега најави идеја за носење „Закон ...

Фајненшл тајмс: ЕП ќе ја тужи ЕК поради нејзината одлука да и дозволи на Унгарија пристап до фондовите

Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината минатогодишна одлука да и дозволи на Унгарија пристап до милијарди евра кои и беа замрзнати во европските фондови. Лидерите на партиите ...

Романски европарламентарец бара во следниот состав на ЕК да има комесар за дезинформации

Следната Европска комисија треба да има портфолио за борба против дезинформациите, бидејќи рускиот претседател Владимир Путин го користи како оружје за слабеење на демократијата со поттикнување недоверба во ЕУ, смета ...

ЕП усвои Извештај со кој бара укинување на ветото при гласањето за проширувањето на ЕУ

Европскиот Парламент денеска усвои извештај во кој се залага за поширока примена на гласањето со квалификувано мнозинство во процесот на проширување на Европската Унија, пренесува МИА. Извештајот за продлабочување на ...

Ева Каили говори за борбата против корупцијата во радио емисија на EURANET Citizens Corner, 2014 година (фото извор: Wikimedia Commons)

ЕП и го укина имунитетот на поранешната потпретседателка на институцијата Ева Каили во врска со случај на измама

Европскиот парламент го укина имунитетот на поранешната потпретседателка на институцијата Ева Каили, отворајќи го патот за понатамошна истрага за нејзината наводна вмешаност во финансиска измама од 150.000 евра во 2015 ...

ЕП ќе провери дали одлуката на ЕК за доделување европски фондови за Унгарија може да биде укината

Европскиот парламент денеска усвои резолуција во која наведува дека ќе ја процени можноста за укинување на одлуката на Европската комисија за обезбедување над 10 милијарди евра од буџетот на ЕУ ...

Утврден бројот на европратеници од секоја членка на ЕУ за следниот состав на ЕП

Европскиот совет денеска донесе одлука за бројот на пратеници до секоја земја членка на ЕУ кои треба да бидат избрани во Европскиот парламент за парламентарниот состав од 2024 до 2029 ...

Обраќање на Фон дер Лајен пред Европарламентот за „Состојбата на Унијата“

Претседателката на Европската комисијата, Урсула фон дер Лајен денеска во Европскиот парламент во Стразбур ќе го одржи своето годишно обраќање за „Состојбата на Унијата“. ЕК во петокот објави преглед за ...

ЕП размислува за воведување „ад хок“ комитети со законодавни овластувања

Европскиот парламент ја разгледува можноста за формирање на „ад хок“ комитети, кои би имале законодавни овластувања поврзани со законски предлози кои се во надлежност на најмалку три постојани парламентарни комитети. ...

Според Министерството за внатрешни работи на Обединетото Кралство, Албанија е „безбедна и просперитетна земја“ и многу нејзини граѓани „поминуваат низ повеќе земји на пат кон Обединетото Кралство“, каде што по пристигнувањето изнесуваат неверојатни причини за барање азил./Фото: ЕПА

ЕП бара поактивни спасувачки операции на море по водство на Фронтекс

Европскиот парламент на своето пленарно заседание во Стразбур усвои Резолуција со која се бара од земјите членки на ЕУ да обезбедат доволно бродови, опрема и персонал за спроведување поактивни и ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER