fbpx
Фото: МИА
Фото: Х
Фото: Архива
Фото: Скриншот
ФОТО: МИА Архива
Фото: Скриншот
Berlaymont building (European Commission)

Tag: Ердоган

Израел ги повлече дипломатите од Турција откако Ердоган ги прогласи Израелците за воени злосторници

Израел ги повлече своите дипломати од Турција за да ги „преиспита врските“ меѓу двете земји, по критиките на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за војната во Газа, објави денеска израелскиот ...

Путин, Орбан, Ердоган, Вучиќ примери за новиот изглед на тиранијата во 21. век во книгата „Спин диктатори“

Во книгата „Спин диктатори“ (Архипелаг, 2022) од Сергеј Гуријев и Данијел Трајсман, која е моментално актуелна, се споменуваат имињата на политички лидери од Путин до Трамп, од Орбан до Ердоган, ...

Ердоган го поддржа приклучувањето на Шведска во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска до турскиот Парламент на ратификација поднесе предлог-закон за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, соопшти турското претседателство, објави АП. Претседателството не објави дополнителни ...

Телефонски разговор Ердоган-Зеленски за кризата на Блискиот исток

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и украинскиот претседател Володимир Зеленски телефонски разговарале за случувањата на Блискиот Исток, јавува Анадолија, пренесува МИА. Како што се наведува во соопштението на Дирекцијата за ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'nın Menteşe ilçesinde yer alan Atatürk Bulvarı'nda, Marmaris - Datça Yolu, Milas İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Bodrum Devlet Hastanesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı. ( Doğukan Keskinkılıç - Anadolu Ajansı )

Ердоган тврди дека води на предизборните анкети

Претседателот на Туркије, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во предизборните анкети тој води пред другите претседателски кандидати, како и оти коалицијата околу неговата Партија на правдата и развојот (АКП) исто така ...

Ердоган им се извини на жртвите од земјотресот: Ве молам простете ми

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска побара „прошка“ од жителите на провинцијата Адијаман за доцното пристигнување на спасувачките тимови, имајќи предвид дека областа на југоисточниот дел од земјата е меѓу ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'nın Menteşe ilçesinde yer alan Atatürk Bulvarı'nda, Marmaris - Datça Yolu, Milas İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Bodrum Devlet Hastanesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı. ( Doğukan Keskinkılıç - Anadolu Ajansı )

Ердоган: Земјотресите како атомски бомби, бројот на загинати достигна 35.418

Бројот на жртвите од земјотресите во Турција се искачи на 35.418, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Вкупно 13.208 повредени сè уште се наоѓаат на болничко лекување по минатонеделните ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla'nın Menteşe ilçesinde yer alan Atatürk Bulvarı'nda, Marmaris - Datça Yolu, Milas İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Bodrum Devlet Hastanesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı. ( Doğukan Keskinkılıç - Anadolu Ajansı )

Ердоган прогласи вонредна состојба во 10 провинции погодени од земјотресот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска прогласи тримесечна вонредна состојба во 10 југоисточни провинции погодени вчера од силниот земјотрес во кој загинаа илјадници луѓе. „Одлучивме да прогласиме вонредна состојба за ...

Page 2 of 7 1 2 3 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER