fbpx
Саломе Зурабишвили
Фото: president.gov.ua
Фото: Engin Akyurt/Pixabay

Tag: Европа

Меѓународен ден на исчезнатите деца: Секоја година во Европа исчезнуваат 300.000 деца

За годинешниов Меѓународен ден на исчезнати деца, AMBER Alert Europe, Европскиот центар за исчезнати деца, во соработка со националните институции и граѓанските организации од европските земји, го најавуваат започнувањето на ...

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

Земјите-членки на Европската унија денеска го одобрија законот кој има за цел усогласување на правилата за вештачка интелигенција, таканаречениот Закон за вештачка интелигенција. Тоа е прв акт од ваков вид ...

Борел: Војна од пошироки размери во Европа повеќе не е само фантазија

Европа мора да се подготви за потенцијална војна, бидејќи конфликт од широки размери на континентот, надвор од Украина „повеќе не е фантазија“, предупреди денеска шефот на европската дипломатија Жозеп Борел. ...

Костадиновска-Стојчевска: Ги отвораме ширум портите за да ја прегрнеме културата на Европа

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во своја објава на Фејсбук напиша дека корените на македонската култура во Европа се напојуваат со делото на Светите браќа Кирил и Методиј, кои беа ...

Ненад Јовановиќ

Нема Европска влада без Албанци

НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Да ве потсетам колку многу ме исмеваа пред години кога реков дека Албанците се сериозен народ, единствениот народ кој знае што сака, а тоа е Европа. За разлика ...

Снежно и студено време ја зафати Европа – непроодни патишта и затворен воздушен и железнички сообраќај

Хрватска вчера беше зафатена од студено време проследено со снег. Најмногу снежни врнежи се забележани во Лика и Горски котар, во источниот дел на Хрватска, во низините и во централна ...

(ВИДЕО) Масовни пропалестински протести низ европските метрополи: Примирје веднаш

Пропалестински демонстранти одржаа денеска протести во Лондон, Берлин, Париз, Анкара и Истанбул за да повикаат на прекин на огнот во Газа и да го критикуваат Израел, чија војска ги зајакна ...

Фото: ТВ7

Како Западот му дозволи на Иран да сее ужас низ Блискиот Исток

Сенка се наѕира над пандемониумот кој сега ја зафаќа Светата земја. Зад терористичкиот погром нанесен врз Израел од Хамас се крие најзлобниот од сите блискоисточни деспотизми: Исламската Република Иран. Како ...

Европа може да стане енергетски самоодржлива со инвестирање два трилиони евра

Европа би можела да се ослободи од зависноста од фосилни горива и да создаде самоодржлив енергетски сектор со инвестирање околу два трилиони евра во соларна енергија, ветер и други обновливи ...

Page 1 of 8 1 2 8

CIVIL MEDIA NEWSLETTER