fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Кина

Фото: МИА

ЕУ ќе отвори истрага за кинеските субвенции за електрични автомобили

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска најави истрага за субвенционирање на електрични возила што доаѓаат од Кина, јави ДПА. Глобалните пазари се преплавени со евтини кинески електрични ...

The Prime Minister, Shri Narendra Modi  with the Chinese President, Mr. Xi Jinping and First Lady Ms. Peng Liyuan at Hyatt Hotel, Ahmedabad on September 17, 2014 / Wikimedia commons

Нови тензии меѓу членките на БРИКС: Кинескиот претседател нема да присуствува на Г20 самитот во Делхи што се толкува како омаловажување на Индија

Кинескиот претседател Си Џинпинг нема да присуствува на самитот на Г-20 во Индија оваа недела, откако по неодамнешните тензии, билатералните односи меѓу двете земји остануваат замрзнати. Aналитичарите сметаат дека  дека ...

Карикатура од Сатиш Ачарја во „Дејли Мејл“

Индија: Врзување со БРИКС

Карикатуристот Сатиш Ачарја со својата карикатура за „врзувањето со БРИКС“, објавена во „Дејли Мејл“, ја прикажува подредената позиција на Индија во однос на Кина. Во карикатурата е прикажан индискиот премиер, ...

Фото: Atlanticcouncil

Територијални претензии помеѓу основачите на БРИКС: Индија ja отфрли новата кинеска мапа за територијален суверенитет врз индиски територии

Мапата што го прикажува територијалниот суверенитет на Кина во Јужното Кинеско Море беше целосно отфрлена од Индија, Малезија, Филипини и Тајван. Трите нации се придружија на кинескиот регионален ривал и ...

Телеграф: Кина ја вооружува Русија, испратила десетици илјади пратки

Кина испратила десетици илјади пратки до руски компании од почетокот на инвазијата кон крајот на февруари минатата година, објави британски Телеграф. Истражувањето на Телеграф покажа дека Кина помогнала во снабдувањето ...

Бајден потпиша наредба за забрана на американските инвестиции во кинеската технологија

Американскиот претседател Џо Бајден вчера потпиша извршна наредба со која се забрануваат американските инвестиции во клучните технолошки индустрии кои би можеле да се користат за подобрување на воените капацитети на ...

Фото: scmp.com

Учеството на Кина во мировните преговори за Украина може да сигнализира промена во верноста на Пекинг кон Русија

Одлуката на Кина да се приклучи на меѓународните разговори во Саудиска Арабија овој викенд, со цел да се стави крај на руската војна во Украина, сигнализира можни промени во пристапот ...

Јапонија не може да потврди дали се протечени информации поврзани со нејзината безбедност

Јапонија не може да потврди дали се протечени информации поврзани со нејзината безбедност, изјави денеска портпаролот на јапонската Влада како одговор на прашање за извештајот на Вашингтон пост дека кинески ...

Page 2 of 14 1 2 3 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER