fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)

Tag: Кина

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

„Лекцијата по историја“ на Путин му се удри од глава, Кинезите си го бараат Владивосток назад

За време на своето интервју со контроверзниот водител и антиамерикански пропагандист, Такер Карлсон, „историчарот“ Путин , во 30-минутна тирада одржа лекција по исгорија, како што само тој ја сфаќа, со ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Како кинеската пропаганда ја обликува перцепцијата за Кина во светот и кај нас?

АНА КРСТИНОВСКА Народна Република Кина во последните четири децении постигна огромен економски напредок и успех во подигнување на стандардот и квалитетот на живот на своите граѓани. „Фабриката на светот“ се ...

Фото: А.Мехмети / ЦивилМедиа

(ВИДЕО) Крстиновска за Цивил Медиа: Нашата демократија не е совршена, но треба да ја унапредуваме, а не да размислуваме за алтернативен систем што ни го нудат Кина или Русија

Кина има долга традиција на пропаганда, пред се наменета за домашна употреба, во текот на последните 10 години гледаме екстензија на истите тактики и стратегии кон надвор. Кинеската пропаганда во ...

Фото: Mark Schiefelbein/AP

Директорот на ФБИ: Кинеските хакери се подготвуваат да направат хаос и да нанесат штета на американскиот народ

Кинеските хакери се подготвуваат да „направат хаос“ и „да направат штета на Американците, предупреди директорот на ФБИ Кристофер Вреј во сведочењето на Конгресот поднесено денеска, пренесува Еј-Би-Си-Нјуз. Директорот Вреј, заедно ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Кина се двоуми да инвестира во гасоводот „Моќта на Сибир 2“ условувајќи со поголеми попусти за рускиот гас

Изградбата на еден од клучните руски проекти за природен гас за да се обезбеди финансиски спас во странство веројатно ќе биде побавна од очекуваното, бидејќи Кина се обидува да ја ...

Мостот на Путин служи како стратешка точка за снабдување на Крим и руските окупирани територии.

Москва и Пекинг одржуваат тајни разговори за проектот Кримски тунел

Комуникации меѓу руски и кинески деловни директори, пресретнати од безбедносните служби на Украина и добиени од Вашингтон пост, откриваат дека тие разговараат за изводливоста за изградба на подморски тунел што ...

(ВИДЕО) Бајден го нарече кинескиот претседател Си Џинпинг „диктатор“

Американскиот претседател Џо Бајден го нарече кинескиот претседател Си Џинпинг „диктатор“ непосредно по нивната вчерашна средба во близина на Сан Франциско и само неколку дена откако тој наведе дека би ...

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, ги повика Кина, ЕУ и САД да работат заедно

Европа треба да работи заедно со Кина, а Пекинг треба да работи заедно со САД, изјави денеска високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел. Тој додаде ...

Кина бара од големите банки да ги приспособат купувањата во долари за да го ублажи надолниот тренд на јуанот

Кинеската централна банка побара од некои од најголемите кредитори во земјата да се воздржат од итно квадратирање на нивните девизни позиции на пазарот и да имаат отворени позиции некое време ...

Chinese fighter jets crossed the median line in the Taiwan Strait during the latest manoeuvres. (AP PHOTO)

Тајван забележал 68 кинески воени авиони и 10 воени бродови во близина на островот

Тајван денеска соопшти дека Кина кренала 68 воени авиони и распоредила 10 воени бродови во близина на островот за неколку часа. -Шеесет и осум авиони на Ослободителната народна армија и ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER