fbpx

Tag: Кина

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Кина се двоуми да инвестира во гасоводот „Моќта на Сибир 2“ условувајќи со поголеми попусти за рускиот гас

Изградбата на еден од клучните руски проекти за природен гас за да се обезбеди финансиски спас во странство веројатно ќе биде побавна од очекуваното, бидејќи Кина се обидува да ја ...

Мостот на Путин служи како стратешка точка за снабдување на Крим и руските окупирани територии.

Москва и Пекинг одржуваат тајни разговори за проектот Кримски тунел

Комуникации меѓу руски и кинески деловни директори, пресретнати од безбедносните служби на Украина и добиени од Вашингтон пост, откриваат дека тие разговараат за изводливоста за изградба на подморски тунел што ...

(ВИДЕО) Бајден го нарече кинескиот претседател Си Џинпинг „диктатор“

Американскиот претседател Џо Бајден го нарече кинескиот претседател Си Џинпинг „диктатор“ непосредно по нивната вчерашна средба во близина на Сан Франциско и само неколку дена откако тој наведе дека би ...

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, ги повика Кина, ЕУ и САД да работат заедно

Европа треба да работи заедно со Кина, а Пекинг треба да работи заедно со САД, изјави денеска високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел. Тој додаде ...

Кина бара од големите банки да ги приспособат купувањата во долари за да го ублажи надолниот тренд на јуанот

Кинеската централна банка побара од некои од најголемите кредитори во земјата да се воздржат од итно квадратирање на нивните девизни позиции на пазарот и да имаат отворени позиции некое време ...

Chinese fighter jets crossed the median line in the Taiwan Strait during the latest manoeuvres. (AP PHOTO)

Тајван забележал 68 кинески воени авиони и 10 воени бродови во близина на островот

Тајван денеска соопшти дека Кина кренала 68 воени авиони и распоредила 10 воени бродови во близина на островот за неколку часа. -Шеесет и осум авиони на Ослободителната народна армија и ...

Фото: миа.мк

ЕУ ќе отвори истрага за кинеските субвенции за електрични автомобили

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска најави истрага за субвенционирање на електрични возила што доаѓаат од Кина, јави ДПА. Глобалните пазари се преплавени со евтини кинески електрични ...

The Prime Minister, Shri Narendra Modi  with the Chinese President, Mr. Xi Jinping and First Lady Ms. Peng Liyuan at Hyatt Hotel, Ahmedabad on September 17, 2014 / Wikimedia commons

Нови тензии меѓу членките на БРИКС: Кинескиот претседател нема да присуствува на Г20 самитот во Делхи што се толкува како омаловажување на Индија

Кинескиот претседател Си Џинпинг нема да присуствува на самитот на Г-20 во Индија оваа недела, откако по неодамнешните тензии, билатералните односи меѓу двете земји остануваат замрзнати. Aналитичарите сметаат дека  дека ...

Карикатура од Сатиш Ачарја во „Дејли Мејл“

Индија: Врзување со БРИКС

Карикатуристот Сатиш Ачарја со својата карикатура за „врзувањето со БРИКС“, објавена во „Дејли Мејл“, ја прикажува подредената позиција на Индија во однос на Кина. Во карикатурата е прикажан индискиот премиер, ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER