fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: Кипар

Експлозивна направа експлодира во близина на израелската амбасада на Кипар

Мала импровизирана бомба утринава експлодирала во близина на израелската амбасада во кипарската престолнина Никозија, јави ДПА. Полицијата приведе четворица мажи на возраст меѓу 17 и 21 година, јави Кипарското радио, ...

Османи му се заблагодари на стариот и му честиташе на новиот кипарски МНР

Честитки до новиот и благодарност до стариот шеф на кипарската дипломатија, преку „Твитер“, упати министерот за надворешни работи, Бујар Османи и изрази надеж дека ќе продолжи блиската соработка со Кипар. ...

Коѕијас и Куцубис разговарале за Македонија, Албанија, Турција и Кипар

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на денешната прва од серијата брифинзи со лидерите на политичките партии го информирал Димитрис Куцубас, лидерот на грчките комунисти за разговорите со властите во Македонија ...

Претседателски избори во Кипар

Околу половина милион Кипарци денеска ќе гласаат на претседателски избори, на кои фаворит е актуелниот претседател, Никос Анастасијадис. Негови противкандидати се Николас Пападопулос од Демократската партија на десниот центар, инаку син ...

Кипарските Турци гласаат на предвремени парламентарни избори

Кипарските Турци денеска гласаат на предвремени парламентарни избори по последните минатогодишни неуспешни преговори за обединување на поделениот остров. Кипар, кој брои еден милион жители, е поделен од 1974 година, кога ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER