fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: конгрес

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Најсериозното предупредување на Зеленски досега: Ќе бидеме принудени да се повлечеме без американска помош

Украинските сили ќе мора да ѝ отстапат поголема територија на Русија доколку американската воена помош не пристигне наскоро, предупреди украинскиот претседател Володимир Зеленски во својот најнов и најсериозен апел до ...

Бајден на средбата со Шолц го обвини Конгресот: Тоа е криминално запоставување на Кијив

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека американскиот Конгрес ќе биде виновен за „речиси криминалното запоставување“ на Украина доколку не го усвои предлог-законот за нејзино финансирање и му се заблагодари на ...

Американскиот Конгрес го укина ексклузивното право на претседателите да ги исклучат САД од НАТО

Конгресот синоќа одобри нацрт-закон според кој претседателот на САД нема да може дa одлучува индивидуално за истапување на земјата од НАТО без одобрение од Сенатот или усвојување на соодветен закон. ...

Фото; Скриншот

Зеленски не успеа да ги убеди конгресмените во Вашингтон, поради републиканската блокада неизвесна понатамошната помош од САД

Посетата на претседателот Володимир Зеленски на САД на 11-12 декември за да ги убеди членовите на Конгресот да одобрат понатамошна помош за Кијив го остави претседателот главно со празни раце ...

Зеленски во Вашингон: Нема да се откажеме, можете да сметате на Украина, и се надеваме дека исто толку ќе можеме да сметаме на вас

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пред американската публика денес изјави дека се надева оти сè уште може да смета на САД и го повика Конгресот да не игра во рацете на ...

Конгресмените на САД изгласаа протерување на републиканецот Џорџ Сантос од Претставничкиот дом

Претставничкот дом на САД денеска изгласа исклучување од своите редови на паднатиот во немилост републикански конгресмен Џорџ Сантос по обвинувања дека овој претставник од Њујорк злоупотребил средства од својата кампања ...

Демонстранти со транспаренти „Не во мое име“ упаднаа во зграда на американскиот Конгрес барајќи прекин на огнот во Газа

Стотина демонстранти упаднаа во една од зградите на американскиот Конгрес, барајќи од пратениците и администрацијата на Џо Бајден да извршат притисок за прекин на огнот во Газа, која Израел ја ...

Фото: president.gov.ua

Шефицата на американската армија: Конгресот мора да дејствува за да обезбеди оружје и за Израел и за Украина

Армијата на САД во понеделникот соопшти дека ќе треба Конгресот да одобри дополнителни средства за да се осигура дека плановите за производство и набавка на муниција на Пентагон ќе можат ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Скандалот Мекгонигал го тресе американскиот Конгрес; средба Курти – Вучиќ денеска во Брисел; нови шанси за Западен Балкан

Скандалот со поранешниот шеф на ЦИА, Мекгонигал, предизвика „војна“ помеѓу американскиот Конгрес и владата, а според престижниот медиум Блумберг, постои реална можност да биде разрешен шефот на Министерството за правда. ...

Американскиот претседател, Џо Бајден (Wikimedia Commons)

Обединувачко и инспиративно обраќање на Бајден до нацијата: „Ајде да ја завршиме работата“

ЏАБИР ДЕРАЛА Во своето обраќање до нацијата во Конгресот на 7 февруари, американскиот претседател Џо Бајден уште еднаш покажа дека негов највисок интерес и заложба е единството на нацијата. Бајден ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER