fbpx
Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа
Фото: Архива
Фото: Принтскрин / Полиграф

Tag: економија

Мерките што ги носи МЗШВ секогаш се во договор со земјоделците, најдобар начин за успешна владина политика без протести

Најдобрите решенија при стопанисувањето во било кој бизнис ги имаат тие што ги живеат проблемите и предизвиците во текот на работата. Во земјоделското производство тоа се земјоделците, оние кои секојдневно ...

Бектеши: До 1 јули субвенции од Владата преку ЕСМ, нема зголемување на цената во првиот и вториот блок

До 1 јули ќе има субвенција од страна на Владата директно преку ЕСМ со утврдување на нивната цена со која се продава електричната енергија, изјави денеска министерот за економија Крешник ...

Ковачевски за ЦИВИЛ МЕДИА: Јас ќе ја составам следната Влада која ќе го обезбеди членството на Северна Македонија во Европската Унија

Премиерот Димитар Ковачевски имаше непопуларна задача во изминатите две години во кои ја предводеше македонската влада. Тој и неговиот владин тим влегоа во костец со сите предизвици со кои се ...

Фото: Скриншот

Битиќи: Очекуваме следната година инфлацијата да биде од 2 до 2,5 отсто исто како и растот на БДП

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека земјава во текот на наредната година ќе се врати на нормалните години на стапките на инфлација и покрај тоа што, како што ...

Фатмир Битиќи, Фото:Влада.мк

Битиќи домаќин на бизнис делегација од Република Кореја, составена од светски реномирани компании

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска ќе оствари средба со бизнис делегација од Република ...

Петрески: Во иднина мерките треба да бидат насочени кон подолгорочна и поголема одржливост на нашата економија

Пакетот мерки за справување со енергетската криза тежи 760 милиони евра од кои 90 проценти се однесуваат на справување со енергетската криза, а само седум проценти одат во делот на ...

Фото: ЦИВИЛ

Битиќи на Економскиот форум: Економски меѓузависности во регионот и забрзано интегрирање кон ЕУ, е патот кој води кон просперитет

Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, учествуваше на панел  дискусијата на Економскиот форум „Од криза до решенија – станавме ли ...

Битиќи од Њујорк: Членството во ЕУ ќе го заштити животниот стандард на граѓаните и во услови на кризи и конфликти

Оваа недела Обединетите нации беа политичкото средиште на светот, а една од главните теми што доминираше во дебатите несомнено беше руската агресија врз Украина, која покажа како разорната сила од ...

Што ако не се усвојат уставните измени? Брисел ќе гледа на несериозен партнер, Русија ќе ги зголеми апетитите, меѓуетничките односи ќе се влошат, економијата ќе стагнира

Евентуалниот неуспех на одобрувањето на неопходните уставни измени за внесување на бугарската заедница во Преамбулата на Уставот, како и евентуалниот неуспех на евроинтегративниот процес, ќе предизвикаат големи економски проблеми, социјални ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER