fbpx
Фото: Фејзбук
Фото: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Tag: криминал

фото: ДПА архива

Ескалација на насилството меѓу криминалните банди, во Стокхолм подметнати бомби

Експлозии од подметнати бомби во Стокхолм се слушаат веќе четири ноќи по ред, откако по три месеци релативно затишје, повторно ескалираше насилството меѓу криминалните банди во Шведска. Во овие експлозии ...

Сергеј Самсоненко, неговата сопруга и мајката на Орце, Ратка Камчева на Црната листа на САД

Денеска, американската влада назначи поединци и субјекти поврзани со финансиската мрежа на Јордан „Орце“ Камчев, кој беше санкциониран од САД во јули 2023 година за корупција. Министерството за финансии на ...

Костадиновска-Стојчевска: Tие го впишаа Скопје 2014 во листата на нивни криминални проекти, ние го впишавме Скопје 2028 во листата на европски градови на културата

Љубов и почит кон својот народ и држава се покажува со вистинско вложување во зачувување на материјалното и духовно културно богатство, а не со злоупотреба на 700 милиони евра за ...

24 ЧАСА: Бугарија ќе ги открие сопствениците на бугарски пасоши; според Спасовски, државата е посилна од криминалот; анализа на ЦИВИЛ за руската сенка над Северна Македонија

ВЕСТ НА ДЕНОТ Пратениците во бугарскиот Парламент во прво читање гласаа за измените во Законот за бугарско државјанство со кои јавно ќе биде објавен регистарот на сите лица кои имаат ...

Глобална иницијатива против транснационалниот организиран криминал: Кешот е крал – како руската агресија против Украина влијае врз нелегалните финансиски текови на Балканот

Глобалната Иницијатива против Транснационалниот Организиран Криминал (ГИ-ТОК) објави нова студија поврзанa со влијанието на руската агресија против Украина врз нелегалните финансики текови на Западен Балкан насловена како "Кешот е крал". Новиот извештај објавен ...

Кој сѐ му прави друштво на Орце Камчев на американската „црна листа“?

ДЕСТАН ЈОНУЗИ „Црната листа“ ја составува Канцеларијата за контрола на странски средства (OFAC) на Министерството за финансии на САД. Досега, дел од оваа листа беа околу 12 имиња, главно политичари, ...

Орце Камчев на „црната листа“ заедно со терористот Ал Албани од Скопје, се бара институционално постапување

Истрагите на американскиот Стејт департмент, по кои бизнисменот (олигархот) Орце Камчев, се најде на „црната листа“, треба да бидат поттик за државните институции за сериозна истрага со полн капацитет, вели ...

Спасовски: Ако парите што ги стекнуваат криминалните структури не бидат одземени, тогаш немаме ефикасна борба против криминалот и корупцијата

За платформата #деполaризирајсе, која е дел од проектот „Преку деполаризација до демократски, стабилни и вклучувачки институции: Придонес на граѓанското општество“, Институтот за медиуми и аналитика ИМА разговараше со министерот за ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER