fbpx
ФОТО/ АНА-МПА
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: екстремна десница

Половина милион луѓе протестираа против екстремната десница во Германија

Околу половина милион луѓе демонстрираа против десничарскиот екстремизам низ цела Германија во текот на изминатиот викенд, покажуваат прелиминарните податоци на тамошното Министерство за внатрешни работи. Според портпаролот на германското МВР, ...

Десетици илјади Германци протестираат против екстремната десница

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги опиша бројните протести закажани против екстремно десничарскиот екстремизам како „моќен знак“ во корист на демократијата и германскиот Устав. „Без разлика дали во Ајзенах, Хамбург или ...

Шолц и Бербок се приклучија на протестот против екстремната десница во Потсдам

Илјадници луѓе - меѓу кои и германскиот канцелар Олаф Шолц и министерката за надворешни работи Аналена Баербок - излегоа денеска на улиците на Потсдам, предградие на Берлин, за да протестираат ...

Скандал ја попречи инаугурацијата на проевропскиот Туск: Екстремно десничарски пратеник ги гасеше свеќите за Ханука во полскиот парламент

Екстремно десничарски пратеник во полскиот парламент синоќа ги изгасна свеќите на менора што беше запалена за еврејскиот празник Ханука, создавајќи нарушување и скандал додека новата про-ЕУ влада ја започнува својата ...

Фото: МИА

Прорускиот политичар, Фицо, ќе формира словачката влада со екстремната десница

Претседателот на поруската партија СМЕР-ССД, Роберт Фицо, победник на парламентарните избори во Словачка, изјави дека е постигнат договор со екстремно десничарската партија СНС и левичарската партија ХЛАС-СД за формирање на ...

Како италијанската екстремно десничарска премиерка Мелони ја засака миграцијата

Пред да стане италијанска премиерка, Џорџија Мелони беше еден од најжестоките гласови  против миграцијата во ЕУ. Како опозициска политичарка, таа мрачно предупреди на напорите за замена на домородните Италијанци со ...

Фото: МИА / архива

Бун: АфД е закана за ЕУ

- Француската министерка за прашања на Европската унија Лоренс Бун изјави дека подемот на екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) е закана за стабилноста на Европа. -АфД води политика ...

Фото: Wikimedia commons

Руски агенти осомничени за организирање на испраќање писма – бомби во Шпанија

Американските и европските официјални лица веруваат дека руските разузнавачи ги упатиле соработниците на милитантната група на белата надмоќ со седиште во Русија да спроведат кампања за испраќање писма - бомби ...

Лула вети дека ќе ги казни напаѓачите на бразилскиот Конгрес

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва изјави дека сторителите ќе бидат пронајдени и казнети откако приврзаниците на експретседателот на бразилската екстремна десница Жаир Болсонаро упаднаа во Конгресот, пренесува Би- ...

Каква е тајната врска меѓу Путин и евроската екстремна десница

Индекс - Загреб Австрискиот вицеканцелар и лидер на екстремно десничарската Партија на слободата на Австрија (ФПО), Хајнц-Кристијан Штрахе пред некој ден јавно се заложи за укинување на санкциите на Европската ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER