fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: македонски јазик

Лешоски: Јазик ако треба да се брани само дека е посебен јазик, тоа е смешно, тоа е како Бог да се правда затоа што е Бог

„Загрозен ни е наталитетот, загрозено ни е опстојувањето тука овде. Јазик ако треба да се брани само дека е посебен јазик, тоа е смешно, тоа е како Бог да се ...

Костадиновска-Стојчевска: Ги отвораме ширум портите за да ја прегрнеме културата на Европа

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во своја објава на Фејсбук напиша дека корените на македонската култура во Европа се напојуваат со делото на Светите браќа Кирил и Методиј, кои беа ...

Македонскиот јазик влезе меѓу десетте светски јазици на Вселенската патријаршија

Вселенската патријаршија и годинава за Божик го објави Посланието на Патријархот Вартоломеј на македонски јазик. - Можеме со право да тврдиме дека насилството е грев над гревовите. Тоа е целосна ...

Костадиновска-Стојчевска: Македонскиот јазик не е и нема да биде прашање за преговори или компромиси

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска преку своја објава на Фејсбук јавно упати повик веднаш да се свика Комисијата за култура во Собранието и да се усвои Предлог-законот за употреба на македонскиот ...

Македонскиот јазик во ЕУ: Отворен повик за толкувачи со македонски јазик

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го објави отворениот повик на преведувачките служби на ЕУ за толкувачи со македонски јазик. -Македонскиот јазик во ЕУ. Преведувачките служби ...

Мрежата од странски македонисти во светот е огромен потенцијал за афирмација на македонскиот јазик и култура

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Оваа година на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура (МСМЈЛК) имаше рекордни 70 учесници, после рестриктивните години на пандемијата со ковид. За време на нашата посета ...

Бисера Костадиновска Стојчевска: Повратната реакција на граѓаните е вистинското мерило за нашите напори

Македонскиот јазик е жив и не е предмет на дебата, истакнува министерката за култура во интервјуто за Трн. Меѓудругото ја потенцира поддршката на министерството кон младите кои активно ја обликуваат ...

Фото: МИА

Дрекслер: Корупцијата и организираниот криминал заслужуваат повеќе внимание во следните недели

Со определбата на македонската Влада за европскиот пат, за целта за членство во ЕУ, како долгорочна стратешка цел на земјата, Владата се определи и за ефективна борба против корупцијата и ...

СДСМ: Мицкоски молчи затоа што ништо не направил, не лобирал за Резолуцијата на Бундестагот

Втор ден Мицкоски молчи. Никако да собере храброст и да излезе пред граѓаните да одговори зошто не лобирал за Резолуцијата кај сестринските партии во Бундестагот. Молчи затоа што нема храброст ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER